Kuiper Astronomical Group  --- گروه نجوم کویپر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه گروه نجوم کویپر از جدید ترین اخبار و اطلاعات نجومی با خبر شوید

Powered by WebGozar

بخش ها

اخبار سایت و گروه(18)
اخبار علمی و نجومی(469)
ابر نو اختر،ستاره نوترونی،سیاهچاله(27)
اختر فیزیک(16)
ادبیات ستاره شناسی(6)
بیوگرافی دانشمندان و فضانوردان(37)
پاسخ به سوالات شما(12)
تابش پس زمینه ، ماده تاریك ، بیگ بنگ(12)
تاریخ نجوم(16)
تصاویر(99)
چهر آسمان ها (صور فلكی)(2)
خورشید امروز(19)
دانلود فیلمهای نجومی(15)
دانلود و معرفی کتاب(18)
دانلود و معرفی نرم افزار(20)
رصد آسمان(115)
روز و ماه نجوم ،‌ هفته فضا و ...(18)
ستاره ها(21)
سیارت فراخورشیدی،حیات فرازمینی،یوفو(40)
فضا و زمان(8)
فرهنگ لغت نجومی(1)
فناوری فضایی ، ماهواره ها ، اپتیك ها(118)
فیزیك ذرات بنیادی(9)
كهكشان ها ، كوازار ها و ...(41)
گزارش ها(29)
ماكت و ابزار های نجومی(3)
مقالات(182)
مسابقه نجومی(4)
مصاحبه و گفتگو(11)
مطالب عمومی(26)
منظومه شمسی(115)
نجوم در قرآن(18)
English Astronomy(36)

جستجو

آرشیو

مرداد 1400
خرداد 1392
آبان 1391
شهریور 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آبان 1390

همه آرشیوها

مطالب اخیر

پایان کار گروه کویپر
طراحی و ساخت سیستم عکاسی مداوم بر مبنای ریل Time Lapse Dolly System
تصویر ستاره دنباله داری که با زمین ملاقات می کند
زیباترین تصاویر نجومی هفته/ سرنوشت یک ستاره و مسیر خیالی
700 نفر داوطلب برای سفر شبیه سازی شده به مریخ
پروژه های علمی بر دوش منجمان آماتور/ منجمان آماتور داده هایی با کاربرد ژئودزی تهیه می کنند
کشف کوچکترین سامانه خورشیدی در جهان
تصاویری تماشایی از جای گرفتن کره زمین در یک قطره آب!
حلقه های زحل و توفان مشتری
فعال‌ترین زایشگاه جهان/ عکس
شکار نوترون؟؟؟!!!
تصاویری تماشایی از نورپردازی در آسمان / شفق قطبی در آسمان انگلیس
شفق شمالی پرنورتر است یا شب‌های روشن لندن و پاریس؟/ عکس
نجوم کودکان کویپر
همکاری با گروه های استان گیلان
راز طوفان ها و دریاچه‌ های تیتان
حباب ۵۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری در فاصله ۶۷,۴۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری
ساخت رصدخانه ملی از بهار 91/ پایان طراحی مفهومی تلسکوپ ملی
گذر مریخ از درون خوشه باز کندوی عسل
برنامه ی سومین گردهمایی ماهانه ی نجوم ثاقب
نه ! این آسمان شب نیست
خبر آمد آسمان شب در راه است !!
سومین جشنواره وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های فضایی
وجود ذره «هیگز» خیالی است
سوال در مورد قطع برنامه آسمان شب
تماشای بارش شهابی برساووشی از ایستگاه فضایی زیباست!
بارش برساوشی 90
درمان سرطان با سیاه‌چاله‌ها
کشف یک سیارک در مدار زمین!!
گردهمایی ماهانه انجمن نجوم ثاقب در مرداد 90

لیست آخرین پستها

ماهنامه نجوم کویپر

مجله نجوم كویپر شماره 11
مجله نجوم كویپر شماره 10
مجله نجوم کویپر شماره 9
مجله نجوم کویپر شماره 7
مجله نجوم کویپر شماره 6
مجله نجوم کویپر شماره 5
مجله نجوم کویپر شماره 4

خروجی مطالب

RSS   Atom


عید بر فراز آسمان


گزارشی از تیم «رصد هوایی» ستاد استهلال دفتر رهبری در شب عید سعید فطر بر فراز آسمان شمالقرار است... دیگر كاری نمی‌شود برایش كرد. قرار بود تقی برود خودِ ستاد استهلال، حامد برود موسسه‌ی ژئوفیزیك دانشگاه تهران و من هم بروم آسمان! یعنی رصد هوایی از داخل هواپیما.

ساعت حدود 6 بود كه همراه
آقای مهرانی (مسئول كمیته اجرایی ستاد استهلال) و سه نفر دیگر رفتیم آشیانه‌ی جمهوری اسلامی فرودگاه مهر‌آباد. در راه كلی سوال از آقای مهرانی پرسیدم. معلوم بود سوالاتی مثل سوالات مرا حداقل هزار بار جواب داده ولی هیچ ملالی در جوابش‌هایش نبود.

در همین راه بود كه گفت: «از ساعت 10 صبح تا حالا، 14 گزارشِ رؤیت رسیده. گروه‌های رصدی‌ای‌ كه تخصص بیشتری در رویت هلال در روز داشته‌اند، از صبح مشغول بوده‌اند و طبق پیش‌بینیِ اعضایِ ستاد رویت هم انجام شده بود. قبل از حركت گفتم: آقای مهرانی عید شما مبارك. پس كجا می‌رویم ما؟ لبخند زد و گفت: عید را باید حاكم شرع اعلام كند. و آقا هم برای اعلام احتیاج دارد به شیاع، یعنی گزارش‌های زیاد یقین‌آور! ضمن اینكه ما در دو سال گذشته در استهلال با هواپیما موفق نبودیم، می‌خواهیم ببینیم امسال چه می‌شود.

در آشیانه جمهوری اسلامی هم، آقای مهرانی را می‌شناختند. همه با احترام راهنمایی‌اش می‌كردند و با بیم و امید راجع به عید و هلال می‌پرسیدند.

معاون هماهنگ‌كننده‌ی آشیانه خودش شخصا هدایت هواپیمای فالكن 50 را به عهده گرفت.

 تا سوار شدیم آقای مهرانی و دو نفر دیگر دوربین‌های دوچشمیِ رصدشان را درآوردند و یك نفر دیگر هم لپ‌تاپش را روشن كرد. جی‌پی‌اس را به آن متصل كرد تا از طریق نرم‌افزار، زوایای مربوط به دیده‌شدنِ هلال را بررسی كند. خود آقای مهرانی هم دوربین عكاسی‌اش را درآورد و عكس‌هایی از آخرین هلال ماه رمضان نشانم داد. عكس‌هایی كه شب قبل در اصفهان گرفته بود.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10112/A/13890621_1610112.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10112/A/13890621_1110112.jpg
بقیه تصاویر
ذوق زیاد این مرد اصفهانی كه خودش می‌گوید هر وقت می‌آید تهران برای خروج از آن لحظه‌شماری می‌كند، آدم را حسابی سرذوق می‌آورد. عكس‌هایش از هلال خیلی قشنگ بود.

از همین عكس‌ها
نمایشگاهی هم در دوبی برگزار كرده بود كه گویا باعث تعجب منجمینِ آن كنفرانس شده.

مسیر حركت ما از تهران به سمت شمال بود،‌ قائمشهر و ساری. قرار بود بالای ساری آن‌قدر بچرخیم تا برسیم به زمان غروب و بعد از آنجا در زاویه‌ی حدود 260 درجه به سمت قزوین حركت كنیم تا بشود هلال را دقیقاً از روبه‌رو از شیشه‌ی خلبان رصد كرد.

 


فالكن كه كلاً 9 صندلی داشت كاملاً در اختیارمان بود. هرجا می‌خواستیم می‌رفتیم: كابین خلبان، عقب، جلو؛ بعید بود دیگر بشود چنین تجربه‌ی هواپیما‌سواری‌ای داشت.

روی ساری تنها مهماندار هواپیما كه خودش روزه بود برای آقای مهرانی و همراه‌هایش میوه آورد چون آنها از اصفهان آمده بودند و مسافر بودند و مسافر هم كه روزه ندارد و پس میوه‌های مهماندار را عشق است. من اما حسرت میوه‌ها به دلم ماند. این حسرت شاید باعث شد كه فخار (یكی از آن سه نفر) به خاطر تكان‌های هواپیما بالا بیاورد و رحیمی و نبوی (دو نفر دیگر) را از میوه خوردن بیندازد. میوه‌ها دست‌نخورده ماند روی میز.

آقای مهرانی حدود ساعت هفت و نیم به همه آماده‌باش داد. فخار كه قرص ضدتهوع هم خورده بود با رنگ زرد رفت و نشست پشت سر خلبان، آقای مهرانی هم آرنجش را تكیه داد به صندلی فخار و رحیمی هم پشت سر آن‌ها.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10112/A/13890621_1710112.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10112/A/13890621_0310112.jpg
بقیه تصاویر
هواپیما دماغه‌اش را انداخت در مسیر 260 درجه و خورشید مثل توپ قرمزی در افق بالای ابرها كم‌رمق شده بود. آقای مهرانی از وضعت افق راضی بود. از اینكه گرد و غبار نیست و احتمالاً می‌شود هلال را دید.

رحیمی به من گفت چون هلال در روز دیده شده ما حتماً خیلی راحت می‌بینیمش مگر اینكه... این مگر اینكه‌ی منجم‌ها آدم را جان به لب می‌كند. مگر اینكه افق خراب بشود یا ...

قبل از پرواز دیدن هلال به نظرم ساده‌تر از این می‌آمد. فكر می‌كردم یك سمت از آسمان را نگاه می‌كنیم و می‌‌بینیمش. ولی حالا فهمیدم مثل ماهی‌گیری كار سختی است، هرچند جذاب و پراسترس است. احتیاج دارد آدم صبور باشد. صبور و آرام. همه چهارچشمی میخ شده بودند به روبرو و جیك نمی‌زدند.

من هم بدونِ دوربین نگاه‌شان می‌كردم و گه‌گاهی عكس می‌گرفتم یا برای خالی نبودنِ عریضه سوالی می‌كردم.

آنها گاهی بین خودشان از زوایای مختلف صحبت می‌كردند. از زاویه‌ی جداییِ ماه و خورشید، سمت مغناطیسی و سمتِ جغرافیایی. زاویه‌ی دید و 260 درجه و 15 درجه و 4 درجه اختلاف مغناطیسی و جغرافیایی و...

مهرانی گفته بود اگر امسال هم نشود با هواپیما هلال را دید، شاید استهلال با هواپیما را تعطیل كنند. هرچند اولین استهلال موفق با هواپیما كار ایرانی‌‌ها بوده و تا حالا سه‌بار هلال بر فراز آسمان دیده‌اند.

10دقیقه‌ای گذشت و هنوز همه دوربین به چشم بودند. رحیمی كه از همه عقب‌تر بود آرام گفت: یعنی چه؟ باید كاملاً می‌دیدیمش. مهرانی به وضوح استرس داشت. در فرودگاه پرسیده بودم استهلال یك كار علمی است یا تجربی و گفته بود تلفیقی از علم و تجربه است. آنهایی كه فقط علمی برخورد می‌كنند یا فقط تجربی موفق نبوده‌اند. در جواب اینكه دیدن هلال چه احساسی برایتان درست می‌كند گفته بود: خیلی حس وحشتناكی است و خندیده بود.

توضیح داد كه استرسِ شرایط جوّی، اندازه‌ی هلال، مدت‌زمانِ قابل رویت بودن آن و... همه مثل این است كه عاشقی بخواهد معشوقش را ببیند و نمی‌داند معشوق به او اجازه‌ی دیدار می‌دهد یا نه، اگر اجازه بدهد عاشق می‌تواند خودش را برساند یا نه، اگر برساند معشوق چقدر وقت برای دیدار می‌گذارد؟ پرسیدم: وقتی می‌بیند هلال را چه می‌شود؟ گفت:‌ همه احساس‌مان تبدیل به اشك می‌شود. نه فقط من، بیش‌ترِ رصدگرها وقتی هلال را می‌بینند گریه می‌كنند! و چه‌قدر دوست داشتم اشكِ مهرانی و همراهانش را ببینم.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10112/A/13890621_0410112.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10112/A/13890621_0510112.jpg
بقیه تصاویر
حدود 15 دقیقه از 20 دقیقه‌ای كه وقت داشتیم هلال را ببینیم گذشته بود. هرچند آقای مهرانی با قاطعیت می‌گفت: گزارش‌ها همه می‌گویند فردا عید است ولی دوست داشتیم ما هم هلال را...

یك‌دفعه صدایِ فریاد مهرانی بلند شد: دیدمش. هلال را دیدم... الله‌اكبر... الله‌اكبر.

همه هول شدند. حتی خلبان. همه سعی می‌كردند چیزی را كه مهرانی دیده بود ببینند. تا به حال این‌قدر برای دیدن یا شنیدن خبرِ «دیدن ماه» خوشحال نشده بودم. مهرانی دوربین را چسبانده بود به چشمش و حرف می‌زد: هنوز دارم می‌بینمش. دقیقاً روبرو. تصویرش داره شارپ‌تر می‌شه. فخار تو ندیدی؟ رحیمی تو چی؟ و آنها مشغول بودند. بعدتر گفتند یك چیزهایی دیده بودند ولی جرأت نكرده‌اند بگویند، چون استهلال برای آدم توهم ایجاد می‌كند. اما آقای مهرانی با تجربه‌تر از آن بود كه سه‌دقیقه‌ی تمام دچار توهم شده باشد!

وقتی داشت دوربین را با رحیمی عوض می‌كرد، حس كنجكاوی‌ام گل كرد و افق را با دوربین نگاه كردم. هرچه‌قدر دقیق شدم چیزی ندیدم. یعنی اصلاً تمركز نداشتم. دستم می‌لرزید و تصویِر جلوی چشمم تكان می‌خورد. تازه برایم معلوم شد كه این كار چقدر تجربه می‌خواهد.

آقای مهرانی از خلبان خواست تا از طریق بیسیم به ستاد استهلال خبر رؤیت را بدهد. هرچند دیدن هلال مختص گروه ماه نبود ولی شور و نشاط زیادی همان بالا بین‌مان افتاد...

به هم‌دیگر تبریك گفتیم عید را. عیدی كه برای‌مان از فراز آسمان شروع شد. مهماندار برای‌مان چای ریخت و خرما آورد تا افطاركنیم. من و او افطار كردیم و میوه‌هایی كه مانده بود روی میز را خوردم تا رفقا حسرت به دل‌شان بماند!
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10112/A/13890621_0810112.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10112/A/13890621_0910112.jpg
بقیه تصاویر
مهرانی خوشحال بود. نقشه می‌كشید همان شب برگردد اصفهان و عید را همراه خانواده باشد. از وقتی صدای الله‌اكبرش بلند شد تا وقتی بیاید عقب هواپیما 5-6 دقیقه طول كشید و اگر هم گریه كرده باشد فرصت نشد كه اشكش را ببینم! هلال ماه دیگر غروب كرده بود، خلبان دور زد به سمت تهران و جتِ فالكن را ده‌دقیقه‌ای در فرودگاه مهرآباد نشاند.
منبع :parssky.com

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : محمد آریایی در دوشنبه 22 شهریور 1389 و ساعت 07:03 ب.ظ مرتبط با اخبار علمی و نجومی گزارش ها | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار بازدیدها:
امروز:
دیروز:
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

اعضای گروه :

سجاد مقصودی
پژمان نعمتی
محمد آریایی
سپیده خانعلیپور
ارمغان حافظ
سهیل رجبی
مستوره رمضانی
كوثر بابایی
مائده پژوهنده

لینکستان

نجوم علمی برای همه در هر زمان
نخستین ماهواره دانش آموزی ایران (البرزست1)
آذر نجوم
پاتوق علاقه مندان به نجوم
آسمان از آن تو
انجمن مجازی نجوم ( هالی )
آسمان بروجن
اولین وبلاگ اختصاصی نجوم رادیویی درایران
وبلاگ نجوم ایران
چت روم كویپر
نجوم كودكان كویپر
انجمن نجوم پژوهشسرای شهید خوشبخت
زیبایی های آسمان
آرشیو تصاویر ناسا از فضا
انجمن نجوم ثاقب گیلان

همه لینکها

لینکدونی

سایت جامع فناوری و تکنولوژی آراد
قرارگاه خبری و تحلیلی ثامن نیوز
جامع ترین سایت رباتیک آراد
دنیای فیزیک از دریچه پارس فیزیک
تبادل لینک هوشمند
مقالات فیزیک و نجوم
هیـــگز(ذره ی خدا)
وبلاگ فیزیك ایران
سایت علمی رهاورد
دنیای نانو فناوری
علوم کامپیوتر
فیزیكال
فروشگاه کتاب
سفر به موفقیت
چهار سوی علم
بهترین وبلاگ علمی و آموزشی

آرشیو لینکدونی

تبلیغات

فعلا هیچی تبلیغ نداریم