Kuiper Astronomical Group  --- گروه نجوم کویپر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه گروه نجوم کویپر از جدید ترین اخبار و اطلاعات نجومی با خبر شوید

Powered by WebGozar

بخش ها

اخبار سایت و گروه(18)
اخبار علمی و نجومی(469)
ابر نو اختر،ستاره نوترونی،سیاهچاله(27)
اختر فیزیک(16)
ادبیات ستاره شناسی(6)
بیوگرافی دانشمندان و فضانوردان(37)
پاسخ به سوالات شما(12)
تابش پس زمینه ، ماده تاریك ، بیگ بنگ(12)
تاریخ نجوم(16)
تصاویر(99)
چهر آسمان ها (صور فلكی)(2)
خورشید امروز(19)
دانلود فیلمهای نجومی(15)
دانلود و معرفی کتاب(18)
دانلود و معرفی نرم افزار(20)
رصد آسمان(115)
روز و ماه نجوم ،‌ هفته فضا و ...(18)
ستاره ها(21)
سیارت فراخورشیدی،حیات فرازمینی،یوفو(40)
فضا و زمان(8)
فرهنگ لغت نجومی(1)
فناوری فضایی ، ماهواره ها ، اپتیك ها(118)
فیزیك ذرات بنیادی(9)
كهكشان ها ، كوازار ها و ...(41)
گزارش ها(29)
ماكت و ابزار های نجومی(3)
مقالات(182)
مسابقه نجومی(4)
مصاحبه و گفتگو(11)
مطالب عمومی(26)
منظومه شمسی(115)
نجوم در قرآن(18)
English Astronomy(36)

جستجو

آرشیو

مرداد 1400
خرداد 1392
آبان 1391
شهریور 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آبان 1390

همه آرشیوها

مطالب اخیر

پایان کار گروه کویپر
طراحی و ساخت سیستم عکاسی مداوم بر مبنای ریل Time Lapse Dolly System
تصویر ستاره دنباله داری که با زمین ملاقات می کند
زیباترین تصاویر نجومی هفته/ سرنوشت یک ستاره و مسیر خیالی
700 نفر داوطلب برای سفر شبیه سازی شده به مریخ
پروژه های علمی بر دوش منجمان آماتور/ منجمان آماتور داده هایی با کاربرد ژئودزی تهیه می کنند
کشف کوچکترین سامانه خورشیدی در جهان
تصاویری تماشایی از جای گرفتن کره زمین در یک قطره آب!
حلقه های زحل و توفان مشتری
فعال‌ترین زایشگاه جهان/ عکس
شکار نوترون؟؟؟!!!
تصاویری تماشایی از نورپردازی در آسمان / شفق قطبی در آسمان انگلیس
شفق شمالی پرنورتر است یا شب‌های روشن لندن و پاریس؟/ عکس
نجوم کودکان کویپر
همکاری با گروه های استان گیلان
راز طوفان ها و دریاچه‌ های تیتان
حباب ۵۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری در فاصله ۶۷,۴۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری
ساخت رصدخانه ملی از بهار 91/ پایان طراحی مفهومی تلسکوپ ملی
گذر مریخ از درون خوشه باز کندوی عسل
برنامه ی سومین گردهمایی ماهانه ی نجوم ثاقب
نه ! این آسمان شب نیست
خبر آمد آسمان شب در راه است !!
سومین جشنواره وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های فضایی
وجود ذره «هیگز» خیالی است
سوال در مورد قطع برنامه آسمان شب
تماشای بارش شهابی برساووشی از ایستگاه فضایی زیباست!
بارش برساوشی 90
درمان سرطان با سیاه‌چاله‌ها
کشف یک سیارک در مدار زمین!!
گردهمایی ماهانه انجمن نجوم ثاقب در مرداد 90

لیست آخرین پستها

ماهنامه نجوم کویپر

مجله نجوم كویپر شماره 11
مجله نجوم كویپر شماره 10
مجله نجوم کویپر شماره 9
مجله نجوم کویپر شماره 7
مجله نجوم کویپر شماره 6
مجله نجوم کویپر شماره 5
مجله نجوم کویپر شماره 4

خروجی مطالب

RSS   Atom


اظهار نظراساتید و رصدگران در خصوص رصد هلال شوال 1431 در ارتفاعات شیركوه


http://www.parssky.com/g/uploads/rahimi/2006-09-23_221159_DSCN2574a-800-1.jpg

به ادامه مطلب بروید.

6) اظهار نظر آقای سید محمد حسین نیری 

بسمه تعالی

با عرض سلام و احترام خدمت اساتید بزرگوار و دوستان عزیز
اینجانب به دلیل گرفتاریهای متعدد شخصی در دو سال گذشته، موفق به پیگیری نامه های رد و بدل شده مابین اساتید محترم و دوستان گرامی (در خصوص رصد آقای مارتین) نشدم. اما جدیدا توفیقی دست داد و به مطالعه آنها پرداختم و جدا از اینهمه دقت نظر دوستان، لذت بردم و البته به طبع آن مطالبی به ذهن ناقص اینجانب رسید. امابا توجه به گذشت زمان زیادی از آن مطالب، مطرح کردن آنها را مناسب نمی دیدم. اما با توجه به ارائه مطلب جدیدی توسط استاد گرامی جناب میرسعید که با وسواس تمام و ریزبینی تحسین برانگیزی نگارش یافته بود و نیز مطالب استاد گرامی جناب مهرانی عزیز و سایر دوستان، مطالب خود را به طور بسیار مختصر و ان شاء الله در چندین بخش به عرض خواهم رساند. امید که اساتید بزرگوار و دوستان عزیز، اشتباهات و نقایص مطالب را با موشکافی و دقت نظر همیشگی خود به اینجانب گوشزد نمایند.
به نظر اینجانب ابتدا باید مباحث "شکل گیری هلال" و "رویت پذیری" آن به وضوح از یکدیگر تفکیک شوند. گاها مشاهده می گردد این دو بحث با یکدیگر خلط شده و از یکی به جای دیگری استفاده می شود.

برای مشاهده  ی ادامه ی مطلب بر روی اینــــجا كلیك كنید

5) اظهار نظر آقای امیر حسن زاده در خصوص ضریب خاموشی جو

جناب آقای بوژمهرانی
سلام
امروز به وب سایت گروه غیرحرفه ای مراجعه كردم و در مطلب شما در مورد رصد شیركوه نقل قولی از من مطرح كردید كه به نظرم اشتباه در انعكاس نظر بنده بوده است
بنده هم موافق این هستم كه برای مدل های پیش بینی رویت هلال باید شرایط را ایده ال فرض كرد. ضریب خاموشی جو كه چند سال پیش درباره آن صحبت كردم  یك كمیت معروف در بحث اپتیك جو است .
فكر می كنم فرمایش شما به این دلیل مطرح شده است كه چرا مقدار این ضریب صفر نیست
باید عرض كنم كه این ضریب هیچ وقت صفر نیست . حتی اگر آسمان رصدگاه پاك و فوق العاده تمیز باشد چرا كه پرتوهای رسیده از اجرام سماوی از جو زمین عبور می كنند و به هر حال جو بر روی آنها تاثیر می گذارد . اگر اشتباه نكنم من هم به همین دلیل از مقدار كمینه آن یعنی 0.17 برای شرایط ایده ال و در رصدگاهی واقع بر قله كوه مرتفع استفاده كردم. هر چند كه این بحث بسیار پیچیده تر است كه چرا كه این چنین ضرایبی تابعی از طول موج رصد و... نیز هستند
برای توضیح بیشتر به لینك زیر مراجعه كنید
http://en.wikipedia.org/wiki/Extinction_(astronomy)#Atmospheric_extinction
اما در همانجا ذكر كردم كه اگر بخواهیم عدم رویت برخی هلال ها را به شرایط جوی مانند آلاینده ها ربط دهیم می توانیم مقدار این ضریب را در مدل افزایش دهیم و مدل خود را كامل تر كنیم
با احترام
امیر حسن زاده
هفتم آذر 1389

4) اظهار نظر آقای سید قاسم رستمی و آقای میر سعید

همکاران و دوستان من در یک بحث داغ به مشکلات معیارهای رؤیت پذیری هلال پرداخته اند. بنده نیز ضمن تشکر از دوستان بسیار خوبم که باعث پیشرفت و گسترش رؤیت هلال می شوند، در تکمیل این بحث نظرات خود را با احترام به نظرات دوستانم در چند مورد بیان می کنم:

1- در مورد رصد شیرکوه: عامل اساسی را در موفقیت این رصد، اثر ارتفاع و تمیز بودن هوا می دانم. آنقدر آسمان نسبت به افق، آبی و صاف بود که همان ساعت 15 که هلال را در جوینده 50*9 می دیدم، این احتمال را دادم که بتوان آن را در همان لحظه با چشم غیر مسلح هم دید. خیلی هم سعی کردم در روز، هلال را با چشم ببینم. اما نشد که نشد. بعضی اعضاء گروه می خواستند زودتر برگردند و می گفتند حالا که هلال رو دیدیم و فردا عیده، پس بیایید تا شب نشده و جاده برگشت خیلی خطرناک است و هنوز هوا خیلی سرد نشده، برگردیم. اما آنها را متقاعد کردم که تا غروب صبر کنند. زیرا دیدن این هلال در غروب ارزش بیشتری داشت. آنها از ساعت 18 از سرما به ماشین پناه بردند. چون لباس گرم به همراه نداشتند! اما همینکه هلال با چشم غیر مسلح رؤیت شد و از شوق رؤیت، داد و فریاد ما را شنیدند، از ماشین بیرون پریدند و لحظاتی هلال کم فروغ را رؤیت کردند. لحظات دیدن این هلال با چشم غیر مسلح را هیچ وقت فراموش نمی کنم. یعنی سفیدی هلال در زمینه زرد آسمان که بسیار زیبا بود. بعد از این رصد در راه برگشت هم خاطره انگیز بود. جاده 14 کیلومتری که از نوک قله تا اولین روستای پای قله که به دلیل سنگلاخ بودن و پیچ و شیب زیاد، حدود 2.5 ساعت طول کشید. دربین راه سوار کردن گروهی از دانشجویان که با پای پیاده به یک کیلومتری قله رسیده بودند و موفق نشدند قله را فتح کرده و به رصد هلال برسند. و بلاخره تماس های تلفنی مکرری که داشتم و از دست دادن خط آنتن و در نهایت باتری و ... به خاطر سیستم پیشرفته مخابراتی کشورمان بود. جالبه بدانید برای هماهنگی یک دستگاه هلی کوپتر (چرخ گرد) که استان یزد ندارد و باید سپاه یزد از سپاه اصفهان آنرا اجاره کند، برای این چند ساعت حدود یک میلیون تومان آب می خورد. لذا برای صرفه جویی، مأموریت این رصد به صورت زمینی برنامه ریزی شد!

برای مشاهده  ی ادامه ی مطلب بر روی اینــــجا كلیك كنید

3) مکاتبات آقایان ابراهیمی و مهرانی در خصوص رصد شیرکوه

با سلام خدمت اساتید ارجمندم جناب قاضی میرسعید و مهرانی

من به شخصه از این مباحث همواره لذت می برم. به نظرم تحلیل جناب قاضی میرسعید از رصد شیرکوه بسیار زیبا و درخور تحسین بود و به خود می بالم که با اساتید بزرگواری برای رویت هلال در اختیار داریم که به حق سرمایه های رویت هلال ایران محسوب می شوند. با کسب اجازه از اساتید بنده هم عرایضی دارم که به عرض می رسانم...


1- به نظرم رصد شیرکوه جزء شاهکارهای رصدی رویت هلال ایران محسوب می شود و نباید از این رصد ارزشمند به این سادگی ها عبور کرد. جناب رستمی نشان دادند که هنوز هم می توان با تلاش و جدیت هماهنگی های کلافه کننده برای ورود به منطقه ی نظامی، سختی راه، سرما و مشکلات متعدد و عدیده را تحمل کرد تا هلالی مهم و ارزشمند را با چشم غیرمسلح رصد کرد. همه ی ما می دانیم که چند سالی است که شرایط جوی کشور به دلیل ورود جبهه های خاک از کشور عربستان و کمبود بارش بسیار ناگوار می باشد، لذا تنها راه حل برای رویت هلال سفرهای طاقت فرسا به ارتفاعات کشورمان است. این تیزهوشی رصدگران فهیم و بزرگوار ما را می رساند. رقیق بودن لایه های جو، ساکن تر بودن هوا، غبار کمتر و مسائل دیگر از مزایای رصد در ارتفاعات بالا است.

برای مشاهده  ی ادامه ی مطلب بر روی اینــــجا كلیك كنید.

2) مکاتبات آقایان میرسعید و مهرانی در خصوص رصد شیرکوه

دوست و همکار ارجمند جناب آقای مهندس میر سعید

با سلام

امیدوارم خوب و سلامت باشید. مدتی است دیدارها به تاخیر افتاده که امیدوارم بزودی به محضرتان برسم. مطالب ارزشمند جنابعالی در مورد رصد جناب رستمی را مطالعه کردم. چند مطلب جزئی به نظرم رسید که خواستم عرض کنم :

1-     بنده نیز با جنابعالی موافقم که در پیش بینی رویت پذیری هلال باید فرض را بر این بگذاریم که شرایط جوی رصدگر مناسب است. جناب آقای حسن زاده اعتقاد داشتند که باید ضریبی ( با اسم ضریب k ) برای وضعیت جوی در نظر گرفت چون عموما" هوای ایران غبارآلود است. به ایشان عرض کرده بودم که چنانچه در نتیجه ی دخالت دادن ضریب k هلالی غیر قابل رویت به نظر برسد اما رصدگران بتوانند در دفعات متعدد و بدلیل مواجه شدن با شرایط جوی بسیار مناسب چنین هلالهایی را ببینند ، این گزارشها از ارزش معیار شما می کاهد.

برای مشاهده  ی ادامه ی مطلب بر روی اینــــجا كلیك كنید.

1) اظهار نظر آقای سید محسن قاضی میر سعید در مورد رصد هلال شوال در رصدگاه شیركوه

با عرض سلام و عذر خواهی بابت اینكه این نوشتار كمی دیرتر از موعد آماده شد .

 پس از پایان ماه مبارك رمضان چندین تلفن و ایمیل در ارتباط با رویت های انجام شده هلال ماه شوال داشتم اغلب این تلفن ها و ایمیلها یا از سوی تعدادی از رصدگران عزیز بود و یا از افراد وابسته به دفاتر بعضی از علما وهمچنین دوستانی كه مایل بودند بدانند که ایا هلال ماه شوال با چشم غیرمسلح نیز رویت شده یا خیر و اگرجواب مثبت است در چه مناطقی، چرا و چگونه؟ و چندین نفر نیز در مورد رصد شیر كوه یزد نظر خواستند كه من به طور خلاصه برای انها توضیح دادم.  اما در این نوشتار بنا دارم تا حد امكان به طور علمی به این رصد نگاه كرده و نقطه نظراتم را بیان كنم و البته مثل همیشه اگر مطلبی -  نقدی و یا سوالی به ذهن دوستان رسید مطرح و در باره ان به بحث و تبادل نظر بپردازیم...

برای مشاهده  ی ادامه ی مطلب بر روی اینــــجا كلیك كنید.


منبع : helalemah.irارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : محمد آریایی در شنبه 20 آذر 1389 و ساعت 10:03 ب.ظ مرتبط با اخبار علمی و نجومی رصد آسمان گزارش ها | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار بازدیدها:
امروز:
دیروز:
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

اعضای گروه :

سجاد مقصودی
پژمان نعمتی
محمد آریایی
سپیده خانعلیپور
ارمغان حافظ
سهیل رجبی
مستوره رمضانی
كوثر بابایی
مائده پژوهنده

لینکستان

نجوم علمی برای همه در هر زمان
نخستین ماهواره دانش آموزی ایران (البرزست1)
آذر نجوم
پاتوق علاقه مندان به نجوم
آسمان از آن تو
انجمن مجازی نجوم ( هالی )
آسمان بروجن
اولین وبلاگ اختصاصی نجوم رادیویی درایران
وبلاگ نجوم ایران
چت روم كویپر
نجوم كودكان كویپر
انجمن نجوم پژوهشسرای شهید خوشبخت
زیبایی های آسمان
آرشیو تصاویر ناسا از فضا
انجمن نجوم ثاقب گیلان

همه لینکها

لینکدونی

سایت جامع فناوری و تکنولوژی آراد
قرارگاه خبری و تحلیلی ثامن نیوز
جامع ترین سایت رباتیک آراد
دنیای فیزیک از دریچه پارس فیزیک
تبادل لینک هوشمند
مقالات فیزیک و نجوم
هیـــگز(ذره ی خدا)
وبلاگ فیزیك ایران
سایت علمی رهاورد
دنیای نانو فناوری
علوم کامپیوتر
فیزیكال
فروشگاه کتاب
سفر به موفقیت
چهار سوی علم
بهترین وبلاگ علمی و آموزشی

آرشیو لینکدونی

تبلیغات

فعلا هیچی تبلیغ نداریم