Kuiper Astronomical Group  --- گروه نجوم کویپر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه گروه نجوم کویپر از جدید ترین اخبار و اطلاعات نجومی با خبر شوید

Powered by WebGozar

بخش ها

اخبار سایت و گروه(18)
اخبار علمی و نجومی(469)
ابر نو اختر،ستاره نوترونی،سیاهچاله(27)
اختر فیزیک(16)
ادبیات ستاره شناسی(6)
بیوگرافی دانشمندان و فضانوردان(37)
پاسخ به سوالات شما(12)
تابش پس زمینه ، ماده تاریك ، بیگ بنگ(12)
تاریخ نجوم(16)
تصاویر(99)
چهر آسمان ها (صور فلكی)(2)
خورشید امروز(19)
دانلود فیلمهای نجومی(15)
دانلود و معرفی کتاب(18)
دانلود و معرفی نرم افزار(20)
رصد آسمان(115)
روز و ماه نجوم ،‌ هفته فضا و ...(18)
ستاره ها(21)
سیارت فراخورشیدی،حیات فرازمینی،یوفو(40)
فضا و زمان(8)
فرهنگ لغت نجومی(1)
فناوری فضایی ، ماهواره ها ، اپتیك ها(118)
فیزیك ذرات بنیادی(9)
كهكشان ها ، كوازار ها و ...(41)
گزارش ها(29)
ماكت و ابزار های نجومی(3)
مقالات(182)
مسابقه نجومی(4)
مصاحبه و گفتگو(11)
مطالب عمومی(26)
منظومه شمسی(115)
نجوم در قرآن(18)
English Astronomy(36)

جستجو

آرشیو

مرداد 1400
خرداد 1392
آبان 1391
شهریور 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آبان 1390

همه آرشیوها

مطالب اخیر

پایان کار گروه کویپر
طراحی و ساخت سیستم عکاسی مداوم بر مبنای ریل Time Lapse Dolly System
تصویر ستاره دنباله داری که با زمین ملاقات می کند
زیباترین تصاویر نجومی هفته/ سرنوشت یک ستاره و مسیر خیالی
700 نفر داوطلب برای سفر شبیه سازی شده به مریخ
پروژه های علمی بر دوش منجمان آماتور/ منجمان آماتور داده هایی با کاربرد ژئودزی تهیه می کنند
کشف کوچکترین سامانه خورشیدی در جهان
تصاویری تماشایی از جای گرفتن کره زمین در یک قطره آب!
حلقه های زحل و توفان مشتری
فعال‌ترین زایشگاه جهان/ عکس
شکار نوترون؟؟؟!!!
تصاویری تماشایی از نورپردازی در آسمان / شفق قطبی در آسمان انگلیس
شفق شمالی پرنورتر است یا شب‌های روشن لندن و پاریس؟/ عکس
نجوم کودکان کویپر
همکاری با گروه های استان گیلان
راز طوفان ها و دریاچه‌ های تیتان
حباب ۵۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری در فاصله ۶۷,۴۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری
ساخت رصدخانه ملی از بهار 91/ پایان طراحی مفهومی تلسکوپ ملی
گذر مریخ از درون خوشه باز کندوی عسل
برنامه ی سومین گردهمایی ماهانه ی نجوم ثاقب
نه ! این آسمان شب نیست
خبر آمد آسمان شب در راه است !!
سومین جشنواره وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های فضایی
وجود ذره «هیگز» خیالی است
سوال در مورد قطع برنامه آسمان شب
تماشای بارش شهابی برساووشی از ایستگاه فضایی زیباست!
بارش برساوشی 90
درمان سرطان با سیاه‌چاله‌ها
کشف یک سیارک در مدار زمین!!
گردهمایی ماهانه انجمن نجوم ثاقب در مرداد 90

لیست آخرین پستها

ماهنامه نجوم کویپر

مجله نجوم كویپر شماره 11
مجله نجوم كویپر شماره 10
مجله نجوم کویپر شماره 9
مجله نجوم کویپر شماره 7
مجله نجوم کویپر شماره 6
مجله نجوم کویپر شماره 5
مجله نجوم کویپر شماره 4

خروجی مطالب

RSS   Atom


ده ها سیاره زمین مانند زیر نظر کپلر


 کشف اولین زمین در کمربند حیات توسط تلسکوپ فضایی کپلر...

تلسکوپ فضایی کیپلر برای اولین بار یک سیاره به اندازه زمین را در کمربند حیات کشف نمود. تا کنون 1200 سیاره بر اساس اندازه و موقعیت برای بررسی توسط کیپلر انتخاب شده. هر قدر تعداد نقطه های آبی کمرنگ افزایش می یابد، به همان میزان شانس برای یافتن حیات در زمین دوم بالا میرود.تلسکوپ فضایی کیپلر ناسا که لقب شکارچی سیارات را به خود گرفته، تا کنون ده ها سیاره زمین گونه را در اطراف دیگر ستاره ها کشف نموده. این تلسکوپ تصور ما در مورد جایگاه زمین و جستجوی حیات در عالم را به صورت اساسی تغییر داده است. باید گفت این گونه اکتشافات تاریخی- علمی بر اساس اطلاعات چند ماه اول فعالیت های این تلسکوپ قوی و با نشانه گرفتن به یک نقطه بسیار کوچک آسمان جمع آوری شده است.


چند روز قبل دانشمندان کیپلر در ناسا طی یک کنفرانس خبری از کشف 1235 نامزد سیاره جدید توسط کیپلر خبر دادند. از میان این سیارات، 68 سیاره آن به اندازه زمین، 288 سیاره دیگر بزرگتر از زمین (سوپر زمین)، 662 سیاره به اندازه سیاره نپتون و 165 سیاره دیگر آن به اندازه سیاره مشتری می باشند. اکثر این سیارات بدور ستاره های مانند خورشید ما در گردش هستند.


جالبتر از همه این است که 54 نامزد سیاره آنها در داخل "کمربند حیات" ستاره های میزبان خود قرار دارند و 5 سیاره آن به اندازه زمین می باشند. تا قبل از امروز ما هیچ سیاره زمین مانندی را نمی شناختیم که در درون کمربند حیات قرار داشته باشد. (کمربند حیات به فاصله مناسب یک سیاره از ستاره مادر گفته میشود که در آن فاصله آب در سطح سیاره به سه حالت مایع، جامد و گاز وجود داشته و سیاره هم برای شکل گیری و تکامل حیات اتموسفیری بدور خود تشکیل نموده باشد. تا کنون زمین یگانه سیاره ی است که در وسط کمربند حیات منظومه شمسی قرار دارد).


یافتن "یک نقطه آبی" یا "زمین دوم" در داخل کمربند حیات؛ جائیکه آب و شرایط محیطی وجود داشته و در نتیجه بتواند به شکل گیری حیات کمک کند، "جام مقدس" علم نامیده میشود.

آیا ما تنها هستیم؟

ویلیام بوروکی در مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا می گوید "ما از 0 سیاره به 68 نامزد سیاره به اندازه زمین و از 0 سیاره به 54 نامزد سیاره موجود در کمربند حیات؛ جائیکه آب مایع در سطح یک سیاره وجود دارد، رسیدیم. بعضی از سیارات نامزد حتی میتوانند اقماری داشته باشند که در سطح شان آب وجود دارد. از جمله سیارات نامزد، 5 سیاره آن تقریبأ به اندازه زمین اند و در کمربند حیات ستاره های مادر در گردش می باشند."
دنیای های سرشار از آب به اندازه زمین، برای شکل گیری و در نهایت تکامل حیات بسیار مساعد اند. زیرا ما میدانیم که آب یگانه پیش شرط لازم برای شکل گیری هر گونه حیات است. تلسکوپ فضایی کیپلر مرز هرگونه محدودیت ها را در شناخت سیارات بیرونی شکست.

کیپلر اولین مأموریت ناسا است که میتواند سیاراتی به اندازه زمین را در محدوده کمربند حیات و یا نزدیک به این محدوده بدور ستاره های مادر کشف نماید. برای کشف سیارات، کیپلر از روش ترانزیت استفاده میکند. در روش ترانزیت، سیاره از برابر صفحه ستاره مادر عبور میکند و در نتیجه باعث اختلال کوچک در نور ستاره میشود. کیپلر هم برای مطالعه مشخصات سیاره از عبور ترانزیت استفاده میکند. هدف کیپلر این است تا مشخص نماید که وجود سیاراتی به اندازه زمین که در داخل کمربند حیات بدور ستاره های خورشید مانند در گردش اند، چقدر معمول است.
کیپلر کوچکترین کاهش در درخشندگی ستاره را در زمان عبور سیاره از برابر آن اندازه گیری میکند. این کاهش نور برابر است با وجود یک حشره بسیار کوچک بر روی چراغ موتر (ماشین) شما.
برای تائید نتایج علمی رصد های کیپلر به هفت سال رصد پیگیرانه توسط تلسکوپ های بزرگ زمینی و فضایی نیاز است. اخترشناسان انتظار دارند که با استفاده از رصد های زمینی و رصد های فضایی توسط تلسکوپ سپیتزر بتوانند 80 درصد نامزد سیارات را به عنوان سیارات واقعی تائید کنند.
برای یک سیاره زمین مانند که در داخل کمربند حیات بدور یک ستاره خورشید مانند در گردش است، سال یکبار پدیده ترانزیت رخ میدهد. اما برای تائید وضعیت یک سیاره به سه ترانزیت نیاز است، بنابرین برای رسیدن به جمع بندی نهایی به سه سال زمان نیاز می باشد.
اما نکته جالب اینجاست که کشف این همه سیارات فقط طی چهار ماه اول فعالیت کیپلر ( از 12 می تا 17 سپتمبر 2009) بوده. این رصد خانه فضایی با داشتن 42 CCD (محافظه جفتی شارژ شده) برای تصویر برداری بطور پیوسته بیش از 156000 ستاره را در محدوده 1 بر 400 کل آسمان زیر نظر دارد. به زبان ساده کیپلر بزرگترین دوربین عکاسی را با خود به فضا برده.

به گفته بوروکی " کیپلر در جهت اهداف خود تا کنون بسیار عالی پیشرفت نموده. ما بیش از 1200 سیاره نامزد را کشف نمودیم. تصور کنید اگر میتوانستیم با چشمان بزرگتر از این ببینیم، آنگاه چقدر برای ما . کیپلر به یک بر چهارصدم کل آسمان نگریست و اگر در این محدوده کوچک این همه سیاره را یافته ایم، بدین معنی که ما میتوانستیم چهارصد برابر این تعداد را ببینیم، یعنی 400 هزار سیاره نامزد بدور ستاره های خورشید مانند."
1200 سیاره نامزد کیپلر بر اساس اندازه دسته بندی شده.
این واقعیت که در چنین مدت زمان کوتاهی توانستیم این همه سیارات را کشف کنیم، به ما نشان میدهد که شمار سیارات بدور ستاره های خورشید مانند در کهکشان راه شیری بی نهایت زیاد است. نتایج ما نشان میدهد که بدور ستاره های اطراف خورشید باید میلیون ها سیاره وجود داشته باشد.
اگر دریابیم که وجود سیارات زمین مانند در کمربند حیات ستاره ها یک امر معمول است، در آنصورت حیات نیز در اطراف این ستاره ها یک امر بدیهی خواهد بود.
به گفته دبرا فیتچر: " کیپلر به ما نشان داد که وجود منظومه های سیاره ی مانند منظومه شمسی یک امر معمول و مشترک در کهکشان راه شیری است.
سیارات در میدان دید کیپلر.


زمان قبل و بعد از کشف بیش از 1200 سیاره نامزد توسط تلسکوپ فضایی کیپلر.

فیتچر در ادامه می افزاید: "یگانه انگیزه برای جستجوی سیارات جستجوی حیات است. ما به مردم اجازه دادیم تا از طریق سایت انترنتی جستجوی سیارات با ما یکجا شوند و حالا بیش از 16 هزار استفاده کاننده متعهد داریم. مردم انتظار دارند تا بخشی از این جستجو و تاریخ باشند."
برای کشف این گنجینه عظیم اطلاعاتی از کیپلر نهایت سپاس را داریم. البته تلاش کیپلر تازه اولین گام در یافتن سیاراتی به اندازه و شبیه زمین است. در حقیقت ما بنیاد یا اساسی را برای اکتشافات نسل های آینده ایجاد می نماییم. مأموریت های بعدی با هدف مطالعه ساختار اتموسفیر این سیارات برنامه ریزی خواهد شد تا بررسی شود که آیا با شرایط لازم برای وجود حیات سازگاری دارند یا خیر. طراحی این گونه مأموریت ها به این وابسته است که کیپلر مشخص نماید، آیا وجود سیاراتی به اندازه زمین در کمربند حیات یک امر معمول است یا یک اتفاق نادر.

جهت اطلاعات شما باید گفت که اولین سیاره بیرون از منظومه شمسی در سال 1995 کشف شد، اما امروزه بیش از 500 سیاره بیرونی کشف شده است. کیپلر 15 سیاره کشف شده و بیش از 1200 نامزد سیاره در کارنامه خود دارد. در ماه جنوری 2011 کیپلر کشف اولین سیاره سنگی را تائید نمود که کیپلر10ب نامیده میشود. این دنیای گداخته که فقط 1.4 برابر زمین است، تا کنون کوچکترین سیاره ی بوده که بیرون از منظومه شمسی کشف شده است. فعالیت های علمی کیپلر فعلأ برای مدت سه و نیم سال تمویل مالی شده اند و تا نومبر 2012 ادامه خواهد داشت. این مدت زمان برای کشف انبوهی از سیارات تازه کوچک به اندازه زمین در نظر گرفته شده و در صورت تمویل بودجه آن از سوی کنگره امریکا این مأموریت ادامه خواهد داشت.

منبع : آسمان كابل


ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : محمد آریایی در یکشنبه 1 اسفند 1389 و ساعت 11:18 ب.ظ مرتبط با اخبار علمی و نجومی سیارت فراخورشیدی،حیات فرازمینی،یوفو | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار بازدیدها:
امروز:
دیروز:
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

اعضای گروه :

سجاد مقصودی
پژمان نعمتی
محمد آریایی
سپیده خانعلیپور
ارمغان حافظ
سهیل رجبی
مستوره رمضانی
كوثر بابایی
مائده پژوهنده

لینکستان

نجوم علمی برای همه در هر زمان
نخستین ماهواره دانش آموزی ایران (البرزست1)
آذر نجوم
پاتوق علاقه مندان به نجوم
آسمان از آن تو
انجمن مجازی نجوم ( هالی )
آسمان بروجن
اولین وبلاگ اختصاصی نجوم رادیویی درایران
وبلاگ نجوم ایران
چت روم كویپر
نجوم كودكان كویپر
انجمن نجوم پژوهشسرای شهید خوشبخت
زیبایی های آسمان
آرشیو تصاویر ناسا از فضا
انجمن نجوم ثاقب گیلان

همه لینکها

لینکدونی

سایت جامع فناوری و تکنولوژی آراد
قرارگاه خبری و تحلیلی ثامن نیوز
جامع ترین سایت رباتیک آراد
دنیای فیزیک از دریچه پارس فیزیک
تبادل لینک هوشمند
مقالات فیزیک و نجوم
هیـــگز(ذره ی خدا)
وبلاگ فیزیك ایران
سایت علمی رهاورد
دنیای نانو فناوری
علوم کامپیوتر
فیزیكال
فروشگاه کتاب
سفر به موفقیت
چهار سوی علم
بهترین وبلاگ علمی و آموزشی

آرشیو لینکدونی

تبلیغات

فعلا هیچی تبلیغ نداریم