Kuiper Astronomical Group  --- گروه نجوم کویپر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه گروه نجوم کویپر از جدید ترین اخبار و اطلاعات نجومی با خبر شوید

Powered by WebGozar

بخش ها

اخبار سایت و گروه(18)
اخبار علمی و نجومی(469)
ابر نو اختر،ستاره نوترونی،سیاهچاله(27)
اختر فیزیک(16)
ادبیات ستاره شناسی(6)
بیوگرافی دانشمندان و فضانوردان(37)
پاسخ به سوالات شما(12)
تابش پس زمینه ، ماده تاریك ، بیگ بنگ(12)
تاریخ نجوم(16)
تصاویر(99)
چهر آسمان ها (صور فلكی)(2)
خورشید امروز(19)
دانلود فیلمهای نجومی(15)
دانلود و معرفی کتاب(18)
دانلود و معرفی نرم افزار(20)
رصد آسمان(115)
روز و ماه نجوم ،‌ هفته فضا و ...(18)
ستاره ها(21)
سیارت فراخورشیدی،حیات فرازمینی،یوفو(40)
فضا و زمان(8)
فرهنگ لغت نجومی(1)
فناوری فضایی ، ماهواره ها ، اپتیك ها(118)
فیزیك ذرات بنیادی(9)
كهكشان ها ، كوازار ها و ...(41)
گزارش ها(29)
ماكت و ابزار های نجومی(3)
مقالات(182)
مسابقه نجومی(4)
مصاحبه و گفتگو(11)
مطالب عمومی(26)
منظومه شمسی(115)
نجوم در قرآن(18)
English Astronomy(36)

جستجو

آرشیو

مرداد 1400
خرداد 1392
آبان 1391
شهریور 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آبان 1390

همه آرشیوها

مطالب اخیر

پایان کار گروه کویپر
طراحی و ساخت سیستم عکاسی مداوم بر مبنای ریل Time Lapse Dolly System
تصویر ستاره دنباله داری که با زمین ملاقات می کند
زیباترین تصاویر نجومی هفته/ سرنوشت یک ستاره و مسیر خیالی
700 نفر داوطلب برای سفر شبیه سازی شده به مریخ
پروژه های علمی بر دوش منجمان آماتور/ منجمان آماتور داده هایی با کاربرد ژئودزی تهیه می کنند
کشف کوچکترین سامانه خورشیدی در جهان
تصاویری تماشایی از جای گرفتن کره زمین در یک قطره آب!
حلقه های زحل و توفان مشتری
فعال‌ترین زایشگاه جهان/ عکس
شکار نوترون؟؟؟!!!
تصاویری تماشایی از نورپردازی در آسمان / شفق قطبی در آسمان انگلیس
شفق شمالی پرنورتر است یا شب‌های روشن لندن و پاریس؟/ عکس
نجوم کودکان کویپر
همکاری با گروه های استان گیلان
راز طوفان ها و دریاچه‌ های تیتان
حباب ۵۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری در فاصله ۶۷,۴۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری
ساخت رصدخانه ملی از بهار 91/ پایان طراحی مفهومی تلسکوپ ملی
گذر مریخ از درون خوشه باز کندوی عسل
برنامه ی سومین گردهمایی ماهانه ی نجوم ثاقب
نه ! این آسمان شب نیست
خبر آمد آسمان شب در راه است !!
سومین جشنواره وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های فضایی
وجود ذره «هیگز» خیالی است
سوال در مورد قطع برنامه آسمان شب
تماشای بارش شهابی برساووشی از ایستگاه فضایی زیباست!
بارش برساوشی 90
درمان سرطان با سیاه‌چاله‌ها
کشف یک سیارک در مدار زمین!!
گردهمایی ماهانه انجمن نجوم ثاقب در مرداد 90

لیست آخرین پستها

ماهنامه نجوم کویپر

مجله نجوم كویپر شماره 11
مجله نجوم كویپر شماره 10
مجله نجوم کویپر شماره 9
مجله نجوم کویپر شماره 7
مجله نجوم کویپر شماره 6
مجله نجوم کویپر شماره 5
مجله نجوم کویپر شماره 4

خروجی مطالب

RSS   Atom


زندگی با یک ستاره


چی می شود اگر روزی از خواب برخیزید و خود را در سیاره ای بیابید که توسط اتموسفیر خورشید بلعیده شده و در دل آن قرار گرفته است؟ از تختخواب برخیز و برو از پنجره به بیرون ببین. شفق ها در افق می رقصند. حباب های کوچک لکه های بزرگ سیاه خورشیدی، هر لحظه بالای سر ما می ترکند که هر کدام شان قوی تر از یک بمب هسته ای است....

چی می شود اگر روزی از خواب برخیزید و خود را در سیاره ای بیابید که توسط اتموسفیر خورشید بلعیده شده و در دل آن قرار گرفته است؟ از تختخواب برخیز و برو از پنجره به بیرون ببین. شفق ها در افق می رقصند. حباب های کوچک لکه های بزرگ سیاه خورشیدی، هر لحظه بالای سر ما می ترکند که هر کدام شان قوی تر از یک بمب هسته ای است.

 

مجری برنامه تلویزیونی آب و هوا، به فضا نوردان هشدار می دهد که یک شعله خورشیدی در حال فوران شدن است، اما گفته نمی تواند که چه زمانی. چند لحظه بعد، سیگنال های ماهواره ای چشمک زنان قطع می شود.

 

اینجا کجاست؟ به سیاره زمین خوش آمدید.

 

لیکا گوهاتاکورتا، مدیر برنامه زندگی با یک ستاره متعلق به ناسا می گوید: "بلی این حقیقت دارد. ما در داخل اتموسفیر خورشید زندگی می کنیم".

در نگاه اول خورشید از خود راضی معلوم می شود، یعنی یک گوی مجعد شده در آسمان ظهر. اما لبه این گوی را که می بینیم در واقع شروع آن است. خورشید یک اتموسفیر داغ و آشوبگر دارد که بنام "تاج" یاد می شود و از سطح خورشید آغاز شده و با عبور از زمین به آنسوی پلوتو می رسد. تاج بسیار به ندرت و فقط در زمان یک کسوف کامل دیده می شود، اما همیشه وجود دارد.

 

تاج نیز همانند هر اتموسفیر دیگر، دارای اقلیم و چندین ویژگی دیگر می باشد. پرتاب میلیارد ها واپاشی تاج، طوفان های پر انرژی و وزیدن بیرحمانه باد خورشیدی که سرعت آن تا یک میلیون کیلومتر در ساعت می رسد. هر دنباله دار، سیارک و سیاره در منظومه شمسی در معرض این ذرات قرار دارند.

 

اما سیاره ما بهتر از دیگران حفاظت شده است. ما یک اتموسفیر غلیظ و کلفت و یک میدان مقناطیسی داریم که ما را در برابر آب و هوای فضایی محافظت می کند. در واقع، اگر در روی زمین بمانیم، سیتسم آب و هوای خورشید به مشکل به ما آسیب می رساند و فقط گهگاهی به قطع امواج رادیویی منجر می گردد.

 

اما مشکل در آنجا نهفته است:

گوهاتاکورتا می گوید "ما در روی زمین نمی مانیم، بلکه تمدن به سراسر فضا پخش می شود"

 

بیش از 500 ماهواره بدور زمین در گردش اند و ما بخاطر برنامه های تلویزیونی، تلفن، انترنت، هدایت کنندگان جی پی اس و پیش گویی آب و هوا به آنها نیاز داریم. همه اینها در برابر آب و هوای فضایی آسیب پذیر اند. انسان نیز در ایستگاه فضایی بین المللی بدور زمین می گردد.

 

ایستگاه فضایی بین المللی داخل میدان مقناطیسی زمین قرار دارد، بنائأ از یک اندازه حافظت برخوردار است، اما فضا نوردانی که در آینده در راه به ماه و مریخ قرار خواهند گرفت از این حباب مقناطیسی پای به بیرون می نهند. سفینه آنها در تماس مستقیم با اتموسفیر خورشید قرار می گیرد.

 

پروگرام زندگی با یک ستاره ناسا در سال 2001 ترتیب شد تا با این واقعیت برخورد کند. گوهاتاکورتا می گوید: "اگر می خواهیم در داخل اتموسفیر خورشید زندگی کنیم، لازم است تا بصورت خاص بیاموزیم که چگونه خود را در برابر طوفان ها حفاظت کنیم. ستراتیژی اساسی شبیه ستراتیژی مطالعه آب و هوا در زمین است. ما می خواهیم یک ناوگان " مرکز مطالعه آب و هوا" را بخاطر بررسی زمینه های مختلف اتموسفیر خورشید به فضا پرتاب کنیم. مأموریت 1، مرکز مطالعه آب و هوا، پنج مرحله دارد که در حال توسعه می باشد. این مأموریت ها با هم یکجا می توانند خورشید را طوری احاطه و بررسی کنند که قبلأ هیچ سفینه ای انجام نداده است:

  1. رصدگاه حرکت خورشید. این بخش برای تصویر برداری های شگرف آماده است. در واقع یک کمره (دوربین) نصب شده در خود رصدخانه تصاویر بسیار خوب و با کیفیت از لکه ها و شعله های خورشید می گیرد و طوفان های خورشیدی را با جزئیات تمام بهتر از گذشته کشف می کند. اما تصاویر به تنهایی از چیزی حکایت نمی کند. یکی از دانشمندان فیزیک خورشید بنام الکس پفتسوف می گوید: "فعالیت خورشیدی شبیه نمایش خیمه شب بازی است. اگر می خواهی حرکت عروسک ها را بدانی، باید متوجه رشته های وصل شده به عروسک شوی. اما در خورشید، رشته های نامرئی همان میدان های مقناطیسی اند که به اتموسفیر خورشید نفوذ دارد و با راهنمایی جریان گرمای خورشید، انفجارات عظیم را هماهنگ می کند. رصدگاه حرکت خورشید می تواند تا خاصیت مقناطیسی را در خورشید با جزئیات کامل ارائه داده و رشته های نامرئی را در واقع به همه نشان دهد.

 

اما چه کسی (چیزی) این رشته ها را می کشد؟ پفتسوف می گوید: " این همان دینام یا مولد جریان دائم مقناطیسی خورشید است که در زیر سطح خورشید پنهان می باشد".

 

خورشبختانه رصدگاه حرکت خورشید می تواند همان اعماق را هم ببیند و تکنیک آن بنام تصویر برداری هیلیو سسمیک یاد می شود. با نظارت بر سطح لرزان خورشید، رصدگاه حرکت خورشید می تواند قسمت درونی خورشید را به همان روشی که زمین شناسان برای کاوش درون زمین از امواج سسمیک زمین لرزه استفاده می کنند، بررسی نماید. بدین روش، دانشمندان مأموریت امیدوارند تا جزر و مد دینام مقناطیسی درون خورشید، که ریشه تمام فعالیت های خورشیدی است، نقشه برداری کنند.

 

وضعیت: رصدگاه حرکت خورشید ساخته شده و آمده پرتاب است. این دستگاه در داخل یک محفظه یا خلاء حرارتی قرار گرفته و پرواز های آزمایشی را انجام داده است.            

      

  1. کاوش خورشید +، می تواند تهیج کننده ترین مأموریت فضایی باشد. در واقع یک سفینه مقاوم در برابر گرما است که جهت غوطه ور شدن به اعماق اتموسفیر خورشید ساخته شده و می تواند نمونه های باد خورشیدی و میدان های مقناطیسی آن را از نزدیک بررسی کند.  

 

کاوش خورشید+  فقط 7 میلیون کیلومتر از خورشید فاصله خواهد داشت و تا کنون هیچ سفینه اینقدر به خورشید نزدیک نشده است. این فاصله ها تا هنوز مورد بررسی قرار نگرفته و با نزدیک شدن به آن، ما انتظار داریم تا جزئیات بیشتری در مورد اتموسفیر خورشید بدست بیاوریم.

 

وضعیت: کاوش خورشید + هنوز در مرحله اولیه طراحی ( بنام پیش مرحله الف) در پایگاه ناسا قرار دارد و انتظار میرود که تا سال 2015 به فضا پرتاب شود.

    

  1. نگهبان یا کشیک خورشیدی: گوهاتاکورتا می گوید " ما قصد داریم تا خورشید را محاصره کنیم. سه کاوشگر ناسا مجهز به دستگاه های خوب و یک (مدارگرد خورشیدی) ایسا در اطراف استوای خورشید می ایستند و اولین دیدگاه سراسری از فعالیت خورشیدی را برای ما فراهم می کنند".    

تصویر کنید، می خواهید تا آب و هوای زمین را با بررسی یک جانب آن مشخص کنید. اما امکان ندارد. این دقیقأ همان کاری بود که ما با خورشید می کردیم. زیرا نظارت و بررسی یک جانبه از زمین مطالعه اقلیم خورشید و آب و هوای خورشید را محدود می سازد، اما نگهبان خورشید چاره این مشکل است.

 

وضعیت: تا حال، گزارش تیم تشخیص علمی و تکنولوژی تکمیل شده که در واقع تمام ستراتیژی برای نگهبان خورشید را ترتیب می دهد و پرواز آن زود تر از سال 2015 نخواهد بود.

 

  1. کاوشگرهای طوفان کمربند تابش. بدون دانستن اینکه خورشید به زمین چه اثر می گذارد، هیچ موضوعی برای مطالعه خورشید وجود نخواهد داشت. این مأموریت یک ارتباط حیاتی میان خورشید و زمین را برقرار می کند. گرد و غبار اتموسفیر خورشید، در داخل کمربند تابش ها؛ جائیکه ذرات فعال (دارای انرژی) در کمین فضانوردان و ماهوراه های ما اند، توسط میدان مقناطیسی زمین جذب می شود.

 

کاوشگر های طوفان کمربند تابش ( هر دو) این مناطق را بررسی خواهند کرد و کشف می کنند که چگونه توسط هوای فضایی انباشته و شارژ یا تحریک می شوند.

 

وضعیت: هر دو کاوشگر در آزمایشگاه فیزیک عملی جون هوپکینز در حال ساخت می باشند و قرار نیست تا قبل از 2011 به فضا پرتاب شوند.

    

  1. کاوشگر های طوفان گرما سپهر و ایون سپهر: دو کاوشگر دیگر با گردش بدور زمین بالاترین قسمت های اتموسفیر زمین؛ جائیکه هوا " اولین تماس" خود را با تابش های فرابنفش خورشید برقرار می کند، را مطالعه و بررسی می کنند. این جا قلمرو ذرات باردار یا شارژ دار است که بر انتشار امواج رادیویی و همچنان بر تمام سیستم های مخابراتی و هدایت کننده GPS تأثیر قوی می گذارد.

در ضمن این محل جایی است که اتموسفیر در واکنش به تغییرات ناشی از گرمایش فرابنفش نفس می کشد و فرو می برد. یعنی نفس برون دادن می تواند ماهواره های پائینی را احاطه نموده و بسوی خود  بکشاند، در حالیکه نفس فرودادن کشش را کم می سازد. کاوشگر های طوفان گرما سپهر و ایون سپهر بر واکنش این لایه در برابر هرگونه طوفان خورشیدی، نظارت می کنند.    

           

           وضعیت: این یک مأموریت بسیار مهم است که تا هنوز تأمین وجه نشده است. در 

           حال حاضر کار زیادی داریم و در واقع اگر می خواهیم با یک ستاره زندگی کنیم،

           باید خیلی زیاد تلاش کنیم. 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : محمد آریایی در پنجشنبه 29 مرداد 1388 و ساعت 10:55 ق.ظ مرتبط با مقالات منظومه شمسی ستاره ها | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار بازدیدها:
امروز:
دیروز:
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

اعضای گروه :

سجاد مقصودی
پژمان نعمتی
محمد آریایی
سپیده خانعلیپور
ارمغان حافظ
سهیل رجبی
مستوره رمضانی
كوثر بابایی
مائده پژوهنده

لینکستان

نجوم علمی برای همه در هر زمان
نخستین ماهواره دانش آموزی ایران (البرزست1)
آذر نجوم
پاتوق علاقه مندان به نجوم
آسمان از آن تو
انجمن مجازی نجوم ( هالی )
آسمان بروجن
اولین وبلاگ اختصاصی نجوم رادیویی درایران
وبلاگ نجوم ایران
چت روم كویپر
نجوم كودكان كویپر
انجمن نجوم پژوهشسرای شهید خوشبخت
زیبایی های آسمان
آرشیو تصاویر ناسا از فضا
انجمن نجوم ثاقب گیلان

همه لینکها

لینکدونی

سایت جامع فناوری و تکنولوژی آراد
قرارگاه خبری و تحلیلی ثامن نیوز
جامع ترین سایت رباتیک آراد
دنیای فیزیک از دریچه پارس فیزیک
تبادل لینک هوشمند
مقالات فیزیک و نجوم
هیـــگز(ذره ی خدا)
وبلاگ فیزیك ایران
سایت علمی رهاورد
دنیای نانو فناوری
علوم کامپیوتر
فیزیكال
فروشگاه کتاب
سفر به موفقیت
چهار سوی علم
بهترین وبلاگ علمی و آموزشی

آرشیو لینکدونی

تبلیغات

فعلا هیچی تبلیغ نداریم