Kuiper Astronomical Group  --- گروه نجوم کویپر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه گروه نجوم کویپر از جدید ترین اخبار و اطلاعات نجومی با خبر شوید

Powered by WebGozar

بخش ها

اخبار سایت و گروه(18)
اخبار علمی و نجومی(469)
ابر نو اختر،ستاره نوترونی،سیاهچاله(27)
اختر فیزیک(16)
ادبیات ستاره شناسی(6)
بیوگرافی دانشمندان و فضانوردان(37)
پاسخ به سوالات شما(12)
تابش پس زمینه ، ماده تاریك ، بیگ بنگ(12)
تاریخ نجوم(16)
تصاویر(99)
چهر آسمان ها (صور فلكی)(2)
خورشید امروز(19)
دانلود فیلمهای نجومی(15)
دانلود و معرفی کتاب(18)
دانلود و معرفی نرم افزار(20)
رصد آسمان(115)
روز و ماه نجوم ،‌ هفته فضا و ...(18)
ستاره ها(21)
سیارت فراخورشیدی،حیات فرازمینی،یوفو(40)
فضا و زمان(8)
فرهنگ لغت نجومی(1)
فناوری فضایی ، ماهواره ها ، اپتیك ها(118)
فیزیك ذرات بنیادی(9)
كهكشان ها ، كوازار ها و ...(41)
گزارش ها(29)
ماكت و ابزار های نجومی(3)
مقالات(182)
مسابقه نجومی(4)
مصاحبه و گفتگو(11)
مطالب عمومی(26)
منظومه شمسی(115)
نجوم در قرآن(18)
English Astronomy(36)

جستجو

آرشیو

مرداد 1400
خرداد 1392
آبان 1391
شهریور 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آبان 1390

همه آرشیوها

مطالب اخیر

پایان کار گروه کویپر
طراحی و ساخت سیستم عکاسی مداوم بر مبنای ریل Time Lapse Dolly System
تصویر ستاره دنباله داری که با زمین ملاقات می کند
زیباترین تصاویر نجومی هفته/ سرنوشت یک ستاره و مسیر خیالی
700 نفر داوطلب برای سفر شبیه سازی شده به مریخ
پروژه های علمی بر دوش منجمان آماتور/ منجمان آماتور داده هایی با کاربرد ژئودزی تهیه می کنند
کشف کوچکترین سامانه خورشیدی در جهان
تصاویری تماشایی از جای گرفتن کره زمین در یک قطره آب!
حلقه های زحل و توفان مشتری
فعال‌ترین زایشگاه جهان/ عکس
شکار نوترون؟؟؟!!!
تصاویری تماشایی از نورپردازی در آسمان / شفق قطبی در آسمان انگلیس
شفق شمالی پرنورتر است یا شب‌های روشن لندن و پاریس؟/ عکس
نجوم کودکان کویپر
همکاری با گروه های استان گیلان
راز طوفان ها و دریاچه‌ های تیتان
حباب ۵۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری در فاصله ۶۷,۴۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری
ساخت رصدخانه ملی از بهار 91/ پایان طراحی مفهومی تلسکوپ ملی
گذر مریخ از درون خوشه باز کندوی عسل
برنامه ی سومین گردهمایی ماهانه ی نجوم ثاقب
نه ! این آسمان شب نیست
خبر آمد آسمان شب در راه است !!
سومین جشنواره وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های فضایی
وجود ذره «هیگز» خیالی است
سوال در مورد قطع برنامه آسمان شب
تماشای بارش شهابی برساووشی از ایستگاه فضایی زیباست!
بارش برساوشی 90
درمان سرطان با سیاه‌چاله‌ها
کشف یک سیارک در مدار زمین!!
گردهمایی ماهانه انجمن نجوم ثاقب در مرداد 90

لیست آخرین پستها

ماهنامه نجوم کویپر

مجله نجوم كویپر شماره 11
مجله نجوم كویپر شماره 10
مجله نجوم کویپر شماره 9
مجله نجوم کویپر شماره 7
مجله نجوم کویپر شماره 6
مجله نجوم کویپر شماره 5
مجله نجوم کویپر شماره 4

خروجی مطالب

RSS   Atom


آیا انسان تنهاست؟

كنجكاوی‌های بشر برای پیدا كردن موجودات فضاییجام جم آنلاین:آیا موجودات فضایی وجود دارند؟ آیا امكان دارد همین حالا كه شما سرگرم خواندن این كلمات هستید، موجودات اندیشمندی در سیاره‌هایی دوردست كه حتی از وجود آنها نیز آگاه نیستیم به ما خیره‌شده باشند؟ آیا میلیاردها تمدن ناشناخته در گوشه و كنار این جهان وسیع و پهناور، پراكنده‌اند؟

از زمانی كه نخستین كنجكاوی‌های بشر آغاز شد و شروع به تفكر در باره محیط اطرافش كرد، این سوال نیز با او بوده است اما پاسخ به این پرسش چندان كار ساده‌ای نیست و در ابتدای قرن 21 میلادی ما هنوز نتوانسته‌ایم پاسخی قطعی به این پرسش دهیم و حتی نتوانسته‌ایم از این موضوع مطمئن شویم كه آیا غیر از ما حیات ابتدایی و كوچكی در حد حیات میكروبی ممكن است در جایی از جهان وجود داشته باشد یا ما تنها هستیم؟‌ بسیاری در مقابل این ایده كه شاید ما واقعا تنها موجودات زنده یا هوشمند كیهان باشیم این سوال را مطرح می‌كنند كه آیا در این صورت ‌فضای زیادی آن بالا به هدر نرفته است؟

امروزه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند كه نزدیك به نیمی از مردم اروپا و آمریكا به وجود موجودات فضایی باور دارند. شاید بسیاری از آنها به واسطه تماشای فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی به این نتیجه رسیده باشند. در بسیاری از این فیلم‌ها موجودات فضایی از سیاره‌های دیگر به زمین هجوم می‌آورند تا بر سیاره ما حاكم شده یا درگیر نبردهای فضایی با نسل‌های پس از ما بشوند، البته در برخی از این مجموعه‌ها مانند ET ‌نیز این موجودات رفتاری كاملا بشردوستانه دارند و حتی برای كمك به انسان یا سیاره زمین به دیدار زمینیان می‌آیند، با وجود این نمی‌توان به این دلیل كه موجودات فضایی بكرات بر پرده نقره‌ای سینما ظاهر می‌شوند، به این نتیجه رسید كه می‌توان آنها را در فضا هم پیدا كرد. علم به چیزی بیش از ایده‌های خام و تصورهای خلاقانه نیاز دارد و آن شواهد تجربی است و ما هنوز با وجود این كه بیش از 2000 سال پس از یونانیان باستان زندگی می‌كنیم، نتوانسته‌ایم برای این پرسش كه آیا ما در این جهان تنهاییم یا نه، پاسخ بهتری از حدس‌های اولیه خود پیدا كنیم. اما دانستن حقیقت در باره پاسخ این پرسش، از اهمیتی شایان برای ما برخوردار است. برای نمونه، اگر می‌فهمیدیم كه جوامع پیشرفته فراوان و رو به گسترشی در كهكشان ما وجود دارند، دست‌كم می‌توانستیم دورنمایی از وضعیت خود و نحوه عملكردمان به دست بیاوریم، ضمن آن كه شاید می‌توانستیم نكات شگفت‌آور بسیاری از تمدن‌های پیشرفته‌ منظومه‌های فراخورشیدی رابیاموزیم و شاید به سوی آینده‌ای بسیار بهتر پیش می‌رفتیم. از آن سو، اگر معلوم شود كه زمین تنها سیاره‌ای است كه موجوداتی اندیشمند در آن ساكنند، آنگاه با این واقعیت دلهره‌آور رو‌به‌رو می‌شویم كه كیهان و آینده آن را اگر كسی بتواند رقم بزند تنها ما هستیم.

البته داستان ما تفاوت‌های ویژه‌ای با گذشته كرده است، امروز می‌توانیم از فناوری‌های نوین برای بررسی امكان وجود یا عدم وجود موجودات فضایی بهره ببریم می‌توانیم سفینه‌های خود را به گوشه و كنار منظومه‌شمسی روانه كنیم و می‌توانیم به بررسی دقیق آسمان در طول‌موج‌های مختلف بپردازیم. می‌توانیم اثرات گذر سیاره‌های فراخورشیدی از مقابل ستاره‌های مادرشان را ببینیم و با استفاده از فناوری‌های طیف‌سنجی، تركیب عناصر موجود در جو هر یك از این سیاره‌ها را تخمین بزنیم و از سوی دیگر روی زمین به جستجوی شرایط غیرعادی میزبان حیات بپردازیم و در بستر چشمه‌های آب گرم یا در اعماق دریا ربات‌های ما نشانه‌های حیات اولیه را ردیابی كنند.

با وجود همه اینها هنوز به جایی نرسیده‌ایم كه با قطعیت بگوییم در این راه حتما به موفقیت خواهیم رسید یا اگر دست به جستجوی فضایی‌ها بزنیم در فاصله زمانی كوتاهی بتوانیم آنها را بیابیم، اما به هر حال این احتمال وجود دارد كه روزی بزرگ‌ترین كشف تاریخ بشر محقق شود و ما مدركی مستقیم از حیات را در جایی غیر از سیاره مادری پیدا كنیم، اما نخستین گام برای پاسخ دادن به این پرسش نگاه كردن به آسمان‌هاست.

تحقیقات ما درباره حیات هوشمند فرازمینی، ما را به سمت ستاره‌ها می‌كشاند؛ اما كدام یك از آنها برای بررسی و تحقیق در این زمینه مناسبند؟ در كجای این وسعت بی‌پایان ستاره‌ها می‌توانیم امیدوار به یافتن سیاره‌های مناسب باشیم،‌ واحه‌هایی كه در آن بذر حیات ریشه دوانده باشد و سبزه‌زار تمدن هوشمند رخ نموده باشد؟ می‌دانیم كه حیات روی زمین مقاوم و پایدار است. برای رسیدن به نقطه‌ای كه بتواند میزبانی حیات را در جای دیگری غیر از زمین به عهده داشته باشد، باید در اولین گام و پیش از آن كه به دنبال سیارات مناسب برویم، در جستجوی ستاره‌هایی باشیم كه می‌توانند سیارات میزبان حیات را در اطراف خود میزبانی كنند.

یافتن چنین ستاره‌هایی باعث توسعه روش‌ها و تكنیك‌های جستجوی سیارات فراخورشیدی شده است. پیدا كردن سیاراتی مانند زمین كه در محدوده كمربند حیات ستاره‌های مادر قرار گرفته باشند، یكی از اولویت‌های سال‌های آینده دنیای ستاره‌شناسی به شمار می‌رود.

امروز می‌توانیم از فناوری‌های نوین برای بررسی امكان وجود یا عدم وجود موجودات فضایی بهره ببریم

شكار چنین سیاره‌هایی اما با مشكلات فراوانی همراه خواهد بود. مشكل نخست ضعف ابزارهای امروزی ما هستند. ما امكان رصد مستقیم سیارات فراخورشیدی عظیم را هم به زحمت در اختیار داریم، چه رسد به سیارات سنگی و زمین مانند، اما در چند سال آینده با پیشرفت پروژه رصدخانه 30 متری اروپا و ماموریت كپلر در مدار زمین، شانس رصد مستقیم چنین سیاراتی افزایش یافته است. ولی بررسی و تحلیل سیستم‌های سیاره‌ای كه پیدا می‌شود وطیف سنجی‌های دقیق پیش‌زمینه بررسی احتمال حیات در این منظومه‌ها به شمار می‌روند.

اما در همان حال كه جستجوی سیارات احتمالی مناسب برای شكل‌گیری حیات در دستور كارگروه‌‌های تحقیقاتی قرار دارد باید در كنار آن به فكر روش‌های احتمالی دیگر در این زمینه بود.


یكی از روش‌های مبتكرانه‌ای كه چند سالی است در این زمینه آغاز شده است و با جدیت ادامه دارد، پروژه جستجوی هوشمندان فرازمینی است. در این روش با این استدلال كه اگر تمدنی به مرحله هوشمندی رسیده باشد، حتما موفق به كشف امواج الكترومغناطیسی و استفاده از آن شده و به این ترتیب امواجی را در محیط پراكنده كرده‌ است كه به طور طبیعی در جهان وجود ندارد. بنابراین با گوش كردن به عالم می‌توان نشانه‌های از امواجی یافت كه حاصل دستكاری موجودی هوشمند در طبیعت است. این كار سال‌ها پیش آغاز شده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است كه البته این موضوع را به هیچ وجه نمی‌توان نشانه‌هایی از شكست این طرح خلاقانه ارزیابی كرد. گستردگی فضا به قدری زیاد است كه اگر در مدت كوتاهی نتوانسته‌ایم نتیجه‌ای قطعی دریافت كنیم، تنها به این دلیل می‌تواند باشد كه هنوز جستجوی خود را كامل نكرده‌ایم.

ما راهی طولانی برای یافتن نشانه‌های حیات در پیش داریم؛ جستجوی سیارات فراخورشیدی، ‌رصد طیفی آسمان، گوش كردن به صداهایی كه از آسمان به سوی ما می‌آیند یا حتی ارسال پیام برای جاهایی كه مشكوك به وجود حیات در آن باشیم. در كنار آن، جستجوی دقیق سیارات یا اقمار منظومه شمسی كه ممكن است میزبان حیات غیرهوشمند باشند نیز در دستور كار قرار دارد. قمر تیتان در اطراف زحل، قمر اروپا به دور مشتری و سیاره مریخ هنوز در رده مظنونان همیشگی برای میزبانی حیات در گذشته،‌ حال یا آینده بوده‌اند و ده‌ها ماموریت برای بررسی آن در حال طراحی و انجام است.

اگر روزی یكی از این طرح‌ها به نتیجه برسد و ما نشانه‌هایی از حیات هوشمند یا حتی میكروبی و ساده در جای دیگری از كیهان پیدا كنیم، به بزرگترین دستاورد تاریخ بشریت دست یافته‌ایم. این كشفی خواهد بود كه دید ما را درباره جهان دگرگون خواهد كرد.


ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : ارمغان حافظ در دوشنبه 16 شهریور 1388 و ساعت 04:32 ب.ظ مرتبط با سیارت فراخورشیدی،حیات فرازمینی،یوفو | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار بازدیدها:
امروز:
دیروز:
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

اعضای گروه :

سجاد مقصودی
پژمان نعمتی
محمد آریایی
سپیده خانعلیپور
ارمغان حافظ
سهیل رجبی
مستوره رمضانی
كوثر بابایی
مائده پژوهنده

لینکستان

نجوم علمی برای همه در هر زمان
نخستین ماهواره دانش آموزی ایران (البرزست1)
آذر نجوم
پاتوق علاقه مندان به نجوم
آسمان از آن تو
انجمن مجازی نجوم ( هالی )
آسمان بروجن
اولین وبلاگ اختصاصی نجوم رادیویی درایران
وبلاگ نجوم ایران
چت روم كویپر
نجوم كودكان كویپر
انجمن نجوم پژوهشسرای شهید خوشبخت
زیبایی های آسمان
آرشیو تصاویر ناسا از فضا
انجمن نجوم ثاقب گیلان

همه لینکها

لینکدونی

سایت جامع فناوری و تکنولوژی آراد
قرارگاه خبری و تحلیلی ثامن نیوز
جامع ترین سایت رباتیک آراد
دنیای فیزیک از دریچه پارس فیزیک
تبادل لینک هوشمند
مقالات فیزیک و نجوم
هیـــگز(ذره ی خدا)
وبلاگ فیزیك ایران
سایت علمی رهاورد
دنیای نانو فناوری
علوم کامپیوتر
فیزیكال
فروشگاه کتاب
سفر به موفقیت
چهار سوی علم
بهترین وبلاگ علمی و آموزشی

آرشیو لینکدونی

تبلیغات

فعلا هیچی تبلیغ نداریم