Kuiper Astronomical Group  --- گروه نجوم کویپر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه گروه نجوم کویپر از جدید ترین اخبار و اطلاعات نجومی با خبر شوید

Powered by WebGozar

بخش ها

اخبار سایت و گروه(18)
اخبار علمی و نجومی(469)
ابر نو اختر،ستاره نوترونی،سیاهچاله(27)
اختر فیزیک(16)
ادبیات ستاره شناسی(6)
بیوگرافی دانشمندان و فضانوردان(37)
پاسخ به سوالات شما(12)
تابش پس زمینه ، ماده تاریك ، بیگ بنگ(12)
تاریخ نجوم(16)
تصاویر(99)
چهر آسمان ها (صور فلكی)(2)
خورشید امروز(19)
دانلود فیلمهای نجومی(15)
دانلود و معرفی کتاب(18)
دانلود و معرفی نرم افزار(20)
رصد آسمان(115)
روز و ماه نجوم ،‌ هفته فضا و ...(18)
ستاره ها(21)
سیارت فراخورشیدی،حیات فرازمینی،یوفو(40)
فضا و زمان(8)
فرهنگ لغت نجومی(1)
فناوری فضایی ، ماهواره ها ، اپتیك ها(118)
فیزیك ذرات بنیادی(9)
كهكشان ها ، كوازار ها و ...(41)
گزارش ها(29)
ماكت و ابزار های نجومی(3)
مقالات(182)
مسابقه نجومی(4)
مصاحبه و گفتگو(11)
مطالب عمومی(26)
منظومه شمسی(115)
نجوم در قرآن(18)
English Astronomy(36)

جستجو

آرشیو

مرداد 1400
خرداد 1392
آبان 1391
شهریور 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آبان 1390

همه آرشیوها

مطالب اخیر

پایان کار گروه کویپر
طراحی و ساخت سیستم عکاسی مداوم بر مبنای ریل Time Lapse Dolly System
تصویر ستاره دنباله داری که با زمین ملاقات می کند
زیباترین تصاویر نجومی هفته/ سرنوشت یک ستاره و مسیر خیالی
700 نفر داوطلب برای سفر شبیه سازی شده به مریخ
پروژه های علمی بر دوش منجمان آماتور/ منجمان آماتور داده هایی با کاربرد ژئودزی تهیه می کنند
کشف کوچکترین سامانه خورشیدی در جهان
تصاویری تماشایی از جای گرفتن کره زمین در یک قطره آب!
حلقه های زحل و توفان مشتری
فعال‌ترین زایشگاه جهان/ عکس
شکار نوترون؟؟؟!!!
تصاویری تماشایی از نورپردازی در آسمان / شفق قطبی در آسمان انگلیس
شفق شمالی پرنورتر است یا شب‌های روشن لندن و پاریس؟/ عکس
نجوم کودکان کویپر
همکاری با گروه های استان گیلان
راز طوفان ها و دریاچه‌ های تیتان
حباب ۵۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری در فاصله ۶۷,۴۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری
ساخت رصدخانه ملی از بهار 91/ پایان طراحی مفهومی تلسکوپ ملی
گذر مریخ از درون خوشه باز کندوی عسل
برنامه ی سومین گردهمایی ماهانه ی نجوم ثاقب
نه ! این آسمان شب نیست
خبر آمد آسمان شب در راه است !!
سومین جشنواره وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های فضایی
وجود ذره «هیگز» خیالی است
سوال در مورد قطع برنامه آسمان شب
تماشای بارش شهابی برساووشی از ایستگاه فضایی زیباست!
بارش برساوشی 90
درمان سرطان با سیاه‌چاله‌ها
کشف یک سیارک در مدار زمین!!
گردهمایی ماهانه انجمن نجوم ثاقب در مرداد 90

لیست آخرین پستها

ماهنامه نجوم کویپر

مجله نجوم كویپر شماره 11
مجله نجوم كویپر شماره 10
مجله نجوم کویپر شماره 9
مجله نجوم کویپر شماره 7
مجله نجوم کویپر شماره 6
مجله نجوم کویپر شماره 5
مجله نجوم کویپر شماره 4

خروجی مطالب

RSS   Atom


یک راه برای رسیدن به مریخ وجود دارد


جووانی بینیامی پروفسور نجوم موسسه دانشگاهی مدرسه عالی پاویا و رئیس سابق آژانس فضایی ایتالیا در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری مهر به بررسی برنامه های آژانسهای فضایی اروپا و آمریکا در برنامه های سفر انسان به فراسوی ایستگاه فضایی پرداخت.

اکتبر ماهی پر ماجرا برای برنامه های فضایی سفر آینده انسان به مرزهایی فراتر از ایستگاه فضایی بین المللی بود به طوری که در این ماه ناسا کاوشگر LCROSS خود را برای کشف آب به سطح ماه کوبید.


اولین آزمایش موشک "آرس- ۱" که قرار است انسان را در بازگشت به ماه همراهی کند انجام شد و اسا نیز جستجوی خود را برای یافتن داوطلبانی برای شرکت در برنامه شبیه سازی سفر انسان به مریخ آغاز کرد. به همین منظور جووانی بینیامی رئیس سابق آژانس فضایی ایتالیا به خبرنگار مهر توضیحاتی در این زمینه ارائه کرد.

پروفسور بینیامی؛ آژانس فضایی اروپا (ESA) به دنبال داوطلبانی برای یک برنامه جدید شبیه سازی سفر به مریخ است. به عنوان اولین سئوال بفرمایید به نظر شما سرانجام بین اسا و ناسا کدامیک زودتر به مریخ می رسند؟ به عبارت دیگر به اعتقاد شما آیا ممکن است در حالی که ناسا در جستجوی بازگشت به ماه است، اسا دری باز برای رسیدن به مریخ پیدا کند؟

- جووانی بینیامی (Giovanni Bignami): به طور حتم تنها راه ممکن رسیدن به مریخ دستیابی به یک همکاری جهانی است. به طوری که اسا، ناسا، ژاپن، روسیه و تمام کسانی که می خواهند برای انجام این هدف بزرگ شرکت کنند باید با هم متحد شوند. بنابراین به نظرم نمی رسد که ناسا و اسا با هم در رقابت باشند بلکه آنها باید در این مسیر در کنار هم حرکت کنند.

● اما به نظر می رسد که رقابتی شدید میان اسا و ناسا وجود دارد؟

▪ حق با شما است. تاکنون هم در عرصه علمی و هم کاربردی اینگونه بوده است. برای مثال برای انجام برنامه فضایی "گالیله" اروپا و به خصوص اسا در یک نبرد واقعی با آمریکا بوده است. اما در مورد رسیدن به مریخ، این برنامه آنچنان بزرگ و وسیع است که هرگز بدون همکاری جهانی تحقق آن امکانپذیر نیست.

● اوایل ماه اکتبر، کاوشگر ۷۵ میلیون دلاری LCROSS ناسا با هدف یافتن آب به ماه برخورد کرد اما ناسا تاکنون هیچ نتیجه ای را از این برخورد اعلام نکرده است. نظر شما در مورد آنچه که رخ داد چیست؟

▪ ببینید، پیش از هر چیز باید بگویم که LCROSS بسیار پر هزینه بود و بنابراین هیچ دلیلی وجود نداشت که این کاوشگر جدید به سطح ماه برخورد کند.

حتی هزینه این کاوشگر بسیار بیشتر از آن رقمی بود که شما گفتید. در واقع گفته می شود هزینه ای که ناسا برای این کاوشگر کرد بسیار بیشتر از مجموع بودجه چندین ماموریتی است که ما در اروپا برای تحقیقات فضایی انجام می دهیم.

اما به هر حال این یک مسئله جانبی است. در مورد اینکه چرا هنوز ناسا نتیجه ماموریت را اعلام نکرده است باید بگویم که ناسا اظهار داشته که بین یکی دو ماه آینده نتایج بررسیهای خود را اعلام می کند که این کاملا عادی است چون نتیجه هیچ تحقیق علمی یک روز بعد اعلام نمی شود، به خصوص در ماموریت بسیار دشواری مثل این ماموریت که در آن تنها با امکان زدن یک ضربه موفق باید همه چیز به خوبی پیش رود. اما حتی اگر همه چیز به خوبی پیش نرود یک آزمایش علمی را امتحان کرده ایم و نباید در مورد آن زیاد نگران باشیم.

● بدون شک در سالهای اخیر می توان گامهای روبه جلویی را از سوی آژانسهای فضایی اروپا دید. به نظر شما این اقدامات کشورهای اروپایی در انجام یک سفر جدی انسان به فراسوی ایستگاه فضایی فایده ای دارد؟

▪ بدون شک اساسی هستند. لازم به یادآوری است که تولید ناخالص ملی در اروپا برابر با تولید ناخالص ملی در آمریکا است و این عدد افزایش توانایی اروپا را در ماموریتهای فضایی به موازات آمریکا نشان می دهد و بنابراین به طور بالقوه اروپا در کنار آمریکا یک قدرت بزرگ در برنامه های فضایی به شمار می رود.

این درحالی است که تاکنون در اروپا تنها یک چهارم و یا یک پنجم این قدرت مالی برای بخش فضایی سرمایه گذاری شده است. به این ترتیب در این لحظه نمی توان پنهان کرد که اروپا قادر نیست آنطور که می خواهد از توان دانش فضایی خود بهره ببرد. اما با سرمایه گذاری و کار در این عرصه، اروپا می تواند هم در بخش توسعه فناوری و هم در بخش توسعه علمی فضایی گامهای بنیادینی بردارد و این مسئله می تواند برای آمریکا بسیار هیجان انگیز باشد.

● به تازگی کمیسیون اروپا و اسا اجلاس مشترکی را برای توسعه سرمایه گذاری در برنامه های فضایی برگزار کردند شما آینده این همکاری را چگونه می بینید؟

▪ این همکاری دقیقا آینده فضایی اروپا را تعیین می کند. تاکنون کمیسیون اروپا به میزان بسیار ناچیزی به برنامه های فضایی مشغول بود و تنها از چند سال قبل با سرمایه گذاری در پروژه فضایی "گالیله" به روشی کاملا ناکافی وارد برنامه های فضایی اروپا شد. به طوری که هزینه مالی این پروژه را کمیسیون اروپا تامین کرد. به همین ترتیب، این کمیسیون به فکر سرمایه گذاری در پروژه "مونیتورینگ جهانی برای محیط زیست و امنیت" (GMES) است که با عنوان "پروژه کوپرنیکوس" (Copernicus) نیز شناخته می شود.

به طور خلاصله، اتحادیه اروپا باید میزان پولی را که به برنامه های فضایی اختصاص می دهد به طور اساسی افزایش دهد و کمیسیون اروپا نیز باید شجاعت لازم برای اعطای پول به آژانس فضایی اروپا را داشته باشد. در حال حاضر پولی که در اختیار اسا است تنها صرف تحقیقات در بخش نوآوری فضایی می شود اما برای تولید این نوآوریها بری مثال اجرای پروژه گالیله پول کافی در اختیار ندارد و بنابراین هزینه های آن را به عهده اتحادیه اروپا گذاشت.

● پروژه های ماهواره های هرشل و پلانک نیز با سرمایه گذاری کمیسیون اروپا انجام شد؟

▪ خیر. پروژه دو ماهواره هرشل و پلانک، دو ماموریت کاملا علمی و مجزا هستند که همزمان با هم با موشک آریان ۵ پرتاب شدند. این ماهواره ها مسئول مطالعه درباره جهان هستند و با بودجه اسا توسعه یافتند.

● نقش آژانس فضایی ایتالیا در پروژه های آینده اسا در سفر به مریخ چیست؟

▪ همانطور که گفتم اسا در حال حاضر پروژه خاصی برای سفر به مریخ ندارد و تنها برنامه پروازهای فضایی را دنبال می کند که این برنامه بر روی انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی متمرکز شده است. آژانس فضایی ایتالیا (ASI) نیز برنامه مستقلی در این زمینه ندارد و فضانوردان ایتالیایی وارد بدنه تیم فضانوردان اسا شده اند. برای رفتن به مریخ، ایتالیا به یک موتور هسته ای بسیار نوآورانه و جالب فکر می کرد که من به همراه "کارلو روبیا"(Carlo Rubbia) برنده جایزه نوبل سال ۱۹۸۴ روی آن کار می کردیم اما با روی کار آمدن دولت برلوسکونی همه چیز متوقف شد.

● شما یکی از مخالفان بازگشت انسان به ماه به شمار می روید، این بدان معنا است که شما معتقدید سفر به ماه واقعا اتفاق افتاده است این درحالی است که افراد بسیاری هستند که نظر متفاوتی دارند، پاسخ شما به این افراد چیست؟

▪ موافقم. خوب! من یاد گرفته ام که همیشه متقاعد کردن برخی افراد بی منطق غیرممکن است. اما اگر این افراد بخواهند به روشی منطقی صحبت کنند، من با کمال میل حاضرم در تمام کنفرانسهایم به سئوالات آنها گوش کنم و جوابهای قانع کننده به آنها ارائه دهم.

من به این افراد می گویم که آزمایشات دقیقی برای اثبات انجام سفر به ماه وجود دارند. برای مثال، فضانوردان در سفر به ماه با خود دستگاههای بازتابگری را برده بودند که این بازتابگرها را در پنج نقطه مختلف روی سطح ماه رها کردند. این دستگاهها که مجهز به آینه هستند در هر روز پرتوهای لیزری را از زمین دریافت کرده و آنها را بازتابش می کنند که بازتابش این پرتوها با تلسکوپهای زمینی قابل رصد است.

این یک آزمایش بسیار دقیق است که نشان می دهد چیزهایی روی ماه هستند که پرتوهای لیزر را بازتابش می کنند. آزمایش دیگری نیز می توان برای اثبات سفر انسان به ماه انجام داد. این آزمایش، بررسی فیلمهایی از ماشینی است که فضانوردان را روی ماه از نقطه ای به نقطه دیگر می برد.

در این فیلمها به وضوح دیده می شود زمانی که ماشین حرکت می کند گرد و غباری در خلاء پراکنده می شود که نوع پراکندگی آن به گونه ای است که هرگز نمی تواند در شرایط جاذبه زمین ایجاد شود. این دو بررسی تائید می کنند که سفر به ماه انجام شده است. به علاوه تصاویری هم از سطح ماه گرفته شده اند که می توانند بر انجام این سفر صحه بگذارند.

● به عنوان آخرین سئوال؛ در چند روز گذشته موشک Ares-۱-X آزمایش شد. با توجه به این آزمایش به نظر شما، آمریکاییها در سال ۲۰۲۰ به ماه بازخواهند گشت یا خیر؟

▪ آزمایش چند روز قبل، تست کامل Ares-۱ نبود بلکه تنها یک آزمایش اولیه بود. فکر نمی کنم که این موشک یک مدل نهایی باشد که بتواند کپسولی مثل آپولو را به ماه حمل کند. نمی دانم که آیا ناسا تصمیم خواهد گرفت که در سال ۲۰۲۰ به ماه بازگردد یا خیر، اما درحال حاضر مشکل واقعی ناسا این است که با ایستگاه فضایی باید چه بکند!

مصاحبه : خبرگزارى مهر (www.mehrnews.com)ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : ارمغان حافظ در دوشنبه 11 آبان 1388 و ساعت 02:54 ب.ظ مرتبط با اخبار علمی و نجومی مصاحبه و گفتگو منظومه شمسی | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار بازدیدها:
امروز:
دیروز:
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

اعضای گروه :

سجاد مقصودی
پژمان نعمتی
محمد آریایی
سپیده خانعلیپور
ارمغان حافظ
سهیل رجبی
مستوره رمضانی
كوثر بابایی
مائده پژوهنده

لینکستان

نجوم علمی برای همه در هر زمان
نخستین ماهواره دانش آموزی ایران (البرزست1)
آذر نجوم
پاتوق علاقه مندان به نجوم
آسمان از آن تو
انجمن مجازی نجوم ( هالی )
آسمان بروجن
اولین وبلاگ اختصاصی نجوم رادیویی درایران
وبلاگ نجوم ایران
چت روم كویپر
نجوم كودكان كویپر
انجمن نجوم پژوهشسرای شهید خوشبخت
زیبایی های آسمان
آرشیو تصاویر ناسا از فضا
انجمن نجوم ثاقب گیلان

همه لینکها

لینکدونی

سایت جامع فناوری و تکنولوژی آراد
قرارگاه خبری و تحلیلی ثامن نیوز
جامع ترین سایت رباتیک آراد
دنیای فیزیک از دریچه پارس فیزیک
تبادل لینک هوشمند
مقالات فیزیک و نجوم
هیـــگز(ذره ی خدا)
وبلاگ فیزیك ایران
سایت علمی رهاورد
دنیای نانو فناوری
علوم کامپیوتر
فیزیكال
فروشگاه کتاب
سفر به موفقیت
چهار سوی علم
بهترین وبلاگ علمی و آموزشی

آرشیو لینکدونی

تبلیغات

فعلا هیچی تبلیغ نداریم