Kuiper Astronomical Group  --- گروه نجوم کویپر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه گروه نجوم کویپر از جدید ترین اخبار و اطلاعات نجومی با خبر شوید

Powered by WebGozar

بخش ها

اخبار سایت و گروه(18)
اخبار علمی و نجومی(469)
ابر نو اختر،ستاره نوترونی،سیاهچاله(27)
اختر فیزیک(16)
ادبیات ستاره شناسی(6)
بیوگرافی دانشمندان و فضانوردان(37)
پاسخ به سوالات شما(12)
تابش پس زمینه ، ماده تاریك ، بیگ بنگ(12)
تاریخ نجوم(16)
تصاویر(99)
چهر آسمان ها (صور فلكی)(2)
خورشید امروز(19)
دانلود فیلمهای نجومی(15)
دانلود و معرفی کتاب(18)
دانلود و معرفی نرم افزار(20)
رصد آسمان(115)
روز و ماه نجوم ،‌ هفته فضا و ...(18)
ستاره ها(21)
سیارت فراخورشیدی،حیات فرازمینی،یوفو(40)
فضا و زمان(8)
فرهنگ لغت نجومی(1)
فناوری فضایی ، ماهواره ها ، اپتیك ها(118)
فیزیك ذرات بنیادی(9)
كهكشان ها ، كوازار ها و ...(41)
گزارش ها(29)
ماكت و ابزار های نجومی(3)
مقالات(182)
مسابقه نجومی(4)
مصاحبه و گفتگو(11)
مطالب عمومی(26)
منظومه شمسی(115)
نجوم در قرآن(18)
English Astronomy(36)

جستجو

آرشیو

مرداد 1400
خرداد 1392
آبان 1391
شهریور 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آبان 1390

همه آرشیوها

مطالب اخیر

پایان کار گروه کویپر
طراحی و ساخت سیستم عکاسی مداوم بر مبنای ریل Time Lapse Dolly System
تصویر ستاره دنباله داری که با زمین ملاقات می کند
زیباترین تصاویر نجومی هفته/ سرنوشت یک ستاره و مسیر خیالی
700 نفر داوطلب برای سفر شبیه سازی شده به مریخ
پروژه های علمی بر دوش منجمان آماتور/ منجمان آماتور داده هایی با کاربرد ژئودزی تهیه می کنند
کشف کوچکترین سامانه خورشیدی در جهان
تصاویری تماشایی از جای گرفتن کره زمین در یک قطره آب!
حلقه های زحل و توفان مشتری
فعال‌ترین زایشگاه جهان/ عکس
شکار نوترون؟؟؟!!!
تصاویری تماشایی از نورپردازی در آسمان / شفق قطبی در آسمان انگلیس
شفق شمالی پرنورتر است یا شب‌های روشن لندن و پاریس؟/ عکس
نجوم کودکان کویپر
همکاری با گروه های استان گیلان
راز طوفان ها و دریاچه‌ های تیتان
حباب ۵۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری در فاصله ۶۷,۴۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ كیلومتری
ساخت رصدخانه ملی از بهار 91/ پایان طراحی مفهومی تلسکوپ ملی
گذر مریخ از درون خوشه باز کندوی عسل
برنامه ی سومین گردهمایی ماهانه ی نجوم ثاقب
نه ! این آسمان شب نیست
خبر آمد آسمان شب در راه است !!
سومین جشنواره وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های فضایی
وجود ذره «هیگز» خیالی است
سوال در مورد قطع برنامه آسمان شب
تماشای بارش شهابی برساووشی از ایستگاه فضایی زیباست!
بارش برساوشی 90
درمان سرطان با سیاه‌چاله‌ها
کشف یک سیارک در مدار زمین!!
گردهمایی ماهانه انجمن نجوم ثاقب در مرداد 90

لیست آخرین پستها

ماهنامه نجوم کویپر

مجله نجوم كویپر شماره 11
مجله نجوم كویپر شماره 10
مجله نجوم کویپر شماره 9
مجله نجوم کویپر شماره 7
مجله نجوم کویپر شماره 6
مجله نجوم کویپر شماره 5
مجله نجوم کویپر شماره 4

خروجی مطالب

RSS   Atom


مشکل بزرگ، کشف بزرگ!


6 سال پیش بود. دو سطح نورد کاوشگر بر روی خاک سرخ مریخ فرود آمدند تا به سوالات فراوان ما در باره این سیاره مرموز جواب دهند. چه دستاورد های باور نکردنی که احتمال می رفت در طول این ماموریت چند ماهه به دست آید.

دانشمندان نتایج دلخواه خود را از این ماموریت گرفته بودند و خود را برای خداحافظی از این روبات های دور افتاده آماده می کردند. احتمال می رفت با تغییر شرایط جوی مریخ این دو سطح پیما کاملاً از کار بیافتند، اما چنین نشد. در حال حاضر این دوقلوی خوش شانس توانسته اند به مدت 6 سال بر روی این سیاره دوام بیاورند و به عنوان پیرترین سفیران فعال انسان در سیارات دیگر، به کار خود ادامه دهند. فرصت و روح نام هایی است که برای هر فرد آشنا به فضا و نجوم، اسطوره ای از مقاومت دست ساز های بشر در مقابل طبیعت سخت و خشن سیارات دیگر را تداعی می کند. این دو سطح نورد در طول حیات خود بر روی سیاره سرخ توانسته اند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند. اما روح شش ماه پیش دچار مشکل ناگواری شد و دانشمندان را در شُک فرو برد. مشکلی بسیار جدی تر از مشکلات قبل.

احتمالاً برای شما هم اتفاق افتاده است که ماشینتان در گل یا ماسه و یا خاک نرم گیر کند، در بعضی از این موارد شما با فشار بیشتر بر روی پدال گاز فقط باعث بد تر شدن اوضاع ماشین خود می شوید. اما در آخر می دانید که با کمک دیگران ماشینتان نجات پیدا خواهد کرد. مشکلی ساده در زمین و سخت در مریخ، چرا که در آنجا دیگرانی وجود ندارند تا به یکی از مهمترین ابزار های اکتشافی بشر کمک کنند. ناسا تیمی از دانشمندان و مهندسان را دور هم جمع کرد تا با باز سازی این مشکل در یک آزمایشگاه زمینی به در آوردن سطح پیما روح از محاصره خاک های نرم مریخی کمک کنند. یکی از مشکلات سر راه این تیم، پیدا کردن راه حلی برای یکی از شش چرخ سطح پیما بود که در سال 2006 از کار افتاد و باعث شد از آن به بعد این روبات به سمت عقب خود حرکت کند.

حال سری به داستانی آشنا می زنیم. ایلیاد هومر، داستانی از تروا (شهری که در جنگ تروجان توسط یونانیان محاصره شد) نقل کرده است که چندان هم بی شباهت با داستان سطح پیمای روح نیست. به همین علت تیم هدایت گر این سطح پیما نام منطقه ای را که روح در آن گیر کرده، تروا گذاشته است. پس خوش آمدید به تروا به سبک مریخی.

اما چرا دانشمندان از گیر افتادن این سطح پیما در محاصره خاک های نرم مریخی ناراحت نیستند؟ ری آرویدسُن (Ray Arvidson) از دانشگاه واشینگتن در سنت لوییس می گوید: "چرخ های این سطح پیما در حال فرو رفتن در سطح هستند و ما هم در حال پیدا کردن چیز جالب و مهمی  در خاک آشفته آن هستیم."

مشکلی که باعث یک کشف بزرگ شد:

از ابتدا شعار ماموریت این دو سطح پیما " جستجوی آب" بود. هر دوی سطح پیما ها، مریخ را می گشتند تا در ساختارهای مواد معدنی اثری از H2O پیدا کنند. اگر چه امروزه سطح مریخ خشک و بی آب به نظر می رسد اما شاید مواد معدنی بتوانند آثاری از وجود آب در گذشته مریخ به ما ارائه دهند. آرویدسُن در این راستا توضیح می دهد: "پیدا کردن چنین مواد معدنی توسط فرصت، راحت تر به شمار می رفت." وی ادامه داد: "فرصت در بستر یک دریاچه قدیمی فرود آمد. روح باید سخت تر کار می کرد. چرا که روح در دشتی بازالتی (سنگ های آتش فشانی) فرود آمد که اثابت پی در پی شهاب سنگ ها آن را تغییر داده بود. در آن جا شواهد کمی از هرچیزی که می توانست مرطوب باشد، به دست آمد." اما وقتی که روح به منطقه ای در مریخ به نام تپه های کلمبیا رسید، تمام چهره ی ماموریت تغییر کرد و اهداف مورد جستجو عوض شدند. "روح به صورت اتفاقی هیدروکسید آهن پیدا کرد؛ ماده ای معدنی که در مجاورت آب شکل می گیرد. این مسئله به ما هشدار داد تا تغییراتی انجام دهیم. ما شروع به بررسی بیش از بیش سنگ هایی کردیم که در مجاورت آب شکل گرفته بودند."  پس از این تغییر روح دچار آن حادثه غیر منتظره شد و شروع به فرو رفتن درون خاک نرمی در نزدیکی یک دهانه آتشفشانی کوچک کرد. فرورفتن بیشتر برای آن و افسوس بیشتر برای همه ادامه یافت.

اما یک لحظه صبر کنید: "روح با فرورفتنش توانست کشف بعدیش را رقم بزند" این را آرویدسُن گفت. در تلاش سطح پیما برای آزاد ساختن خودش؛ دوران چرخ ها باعث بالا آمدن مقداری از خاک و آشکار شدن سولفات زیر آن شد.  "پیدا شدن توده سولفات، که به خاطر وجود سولفات در آب بر روی روزنه های خروجی بخار آب شکل می گیرد، آن هم تنها کمی پایین تر از سطح برای ما بسیار خوشحال کننده بود. بخار آب با فعالیت های گرمابی در ارتباط است (مدرکی برای وجود آب)، این فعالیت ها توسط شرایط انفجاری آتش فشان ها به وجود می آیند. این قبیل مناطق در گذشته می توانسته میزبان حیات بوده باشد."

" و به طور خیلی شگفت انگیزی مرز بین خاک غنی شده  از سولفات و خاک معمولی که غلظت سولفات آن در حد عادی خود می باشد، درست در زیر میانه مریخ نورد به گل نشسته قرار گرفته است. روح در نزدیکی یک گودال برخوردی اقامت کرده و بر روی این مرز نشسته است !"

" این روبوت همچنین مقدار زیادی سولفات جامد سخت پیدا کرده است. سولفات های کهنی که در این لایه وجود دارند، احتمالاً فرآورده های نوسانات اقلیمی همراه با تغییرات مداری مریخ، در طول میلیون ها سال می باشند."

اما عقیده دانشمندان در مورد سولفات های تازه شکل گرفته بر این است که وقتی در تابستان مریخ یکی از قطب های مریخی به سمت خورشید قرار می گیرد، گرما در آن قطب افزایش پیدا می کند و یخ آب به سمت استوا تغییر جهت می دهد. این باعث بارش برف می شود !  قرار گرفتن خاک تیره و گرم مریخ در زیر برف باعث ایجاد لایه ای از برف ذوب شده می شود و آب مایع به وجود می آورد. این آب در سولفات نفوذ می کند، انحلال آب با آهن انحلال پذیر، پسماندی از سولفات کلسیم به جای می گذارد.

" روح توسط به گل نشستنش، توانست چیز های زیادی به ما در باره چرخه آب جدید بر روی مریخ  آموزش دهد." حقیقتاً روح توانست مانند اسطوره ای در تروای مریخ، حماسه ای دیگر بیافریند. وی دو مقیاس و دوره زمانی از وجود آب بر روی مریخ را به ما نشان داد: یکی دوران کهن آتش فشانی و دیگری چرخه متداول در این روز ها.

آرویدسُن در آخر می گوید: " ما به مدت 6 ماه است که در آنجا توقف کرده ایم. این زمان زیادی برای سنجیدن اوضاع است. ما چیز های زیادی آموختیم. تروا ناحیه خوبی برای محاصره شدن است، اما ما آماده ترک آن هستیم."

پس با در نظر گرفتن این گفتۀ یکی از مسئولان تیم نجات سطح پیما، آیا روح از این محاصره نجات پیدا می کند تا باز هم به سفر افسانه ای خود ادامه دهد یا خیر؟ این سوالی است که مدت زیادی بدون جواب نخواهد ماند.


گیر افتادن تدریجی سطح نورد روح در خاک نرم مریخ.


این نقشه توپوگرافی (برجسته) محیط اطراف روح در تروا را نشان می دهد. روح در نزدیکی لبه دهانه کوچک آتشفشانی قرار گرفته است. سولفات ها در داخل دهانه جای گرفته اند (از میانه سطح پیما تا سمت چپ آن کشیده شده اند). این نقشه برجسته با تصاویری درست شده که، دوربین ناوبری روح هنگام نزدیک شدنش به این ناحیه در 7 آپریل 2009 گرفته است. 


منبع : NASA


ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : ارمغان حافظ در پنجشنبه 19 آذر 1388 و ساعت 05:45 ب.ظ مرتبط با منظومه شمسی فناوری فضایی ، ماهواره ها ، اپتیك ها | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار بازدیدها:
امروز:
دیروز:
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

اعضای گروه :

سجاد مقصودی
پژمان نعمتی
محمد آریایی
سپیده خانعلیپور
ارمغان حافظ
سهیل رجبی
مستوره رمضانی
كوثر بابایی
مائده پژوهنده

لینکستان

نجوم علمی برای همه در هر زمان
نخستین ماهواره دانش آموزی ایران (البرزست1)
آذر نجوم
پاتوق علاقه مندان به نجوم
آسمان از آن تو
انجمن مجازی نجوم ( هالی )
آسمان بروجن
اولین وبلاگ اختصاصی نجوم رادیویی درایران
وبلاگ نجوم ایران
چت روم كویپر
نجوم كودكان كویپر
انجمن نجوم پژوهشسرای شهید خوشبخت
زیبایی های آسمان
آرشیو تصاویر ناسا از فضا
انجمن نجوم ثاقب گیلان

همه لینکها

لینکدونی

سایت جامع فناوری و تکنولوژی آراد
قرارگاه خبری و تحلیلی ثامن نیوز
جامع ترین سایت رباتیک آراد
دنیای فیزیک از دریچه پارس فیزیک
تبادل لینک هوشمند
مقالات فیزیک و نجوم
هیـــگز(ذره ی خدا)
وبلاگ فیزیك ایران
سایت علمی رهاورد
دنیای نانو فناوری
علوم کامپیوتر
فیزیكال
فروشگاه کتاب
سفر به موفقیت
چهار سوی علم
بهترین وبلاگ علمی و آموزشی

آرشیو لینکدونی

تبلیغات

فعلا هیچی تبلیغ نداریم